Българската православна църква чества днес един от дванайсетте големи християнски празника - Въздвижение на Светия кръст Господен. По традиция на Кръстовден се спазва строг пост, а богомолците се покланят пред Светия кръст, който се изнася в средата на храмовете.
Според църковното предание майката на император Константин Велики, света Елена, се отправила към Светите места в Палестина, за да потърси гроба на Спасителя. Намерени били пещерата на Гроба Господен, както и трите кръста. Чрез докосване с един от тях възкръснал наскоро починал човек, с което се разбрало кой е Христовият кръст. Частица от него Елена изпратила на сина си в Константинопол.
След време над пещерата на Гроба Господен бил построен храм, който съществува и до днес. Той е осветен на 14 септември 335 година. За да може събралата се хилядна тълпа да види Светия кръст, епископът го повдигнал над главите на поклонниците. От там произлиза и името на празника. - Въздвижение на Светия кръст.
На днешния ден в храмовете и в домовете на миряните се прави водосвет за благословение, а в народните вярвания празникът се свързва с началото на есенния сезон, с време за сеитба на зимните култури и гроздобера.
Паметникът „Създатели на българската държава“ и сградата на театъра „Васил Друмев“ в Шумен ще светнат тази вечер в оранжево в подкрепа на кампанията на ООН „Да оцветим света в оранжево“, насочена срещу насилието над жени и момичета. Насилието над жени и половото неравенство в обществото все още не са изкоренени, каза за Радио Шумен Елисавета..
Управляващото мнозинство потвърди предложението си за минимални заплати с фиксирани размери за лекарите и медицинските сестри, работещи в болниците за активно лечение, Спешната помощ, психиатриите, онкологичните центрове и домовете за медико-социални грижи за деца. Внесените преди второ четене поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса..
Днес сутринта на отделни места ще е мъгливо. Минималните температури ще са в широки граници, между 0° и 5° във вътрешността, по Черноморието от 6° до 11°. Вятърът от юг постепенно ще се усилва и видимостта ще се подобри. До обяд на много места ще бъде предимно слънчево, след което от запад ще се появи висока и средна облачност. Ще прониква..
Разград Днес от 9:00 ч. до 16:00 ч., са възможни смущения в района на с. Савин , ТП 1,ТП 2 ,ТП "ТКЗС,, МТП " Роса Кубрат"; с. Севар, ТП 1, ТП 2, ТП 3, МТП 4, ТП 5, ТП "Овцеферма "Севар, ТП "ТКЗС " Севар; с. Сушево, ТП 1, ТП 2 , ТП "АПК Сушево", МТТ "Леда" Сушево, МКТП "Пиле" Сушево. В периода 24.11.2025 г. - 28.11.2025 г., от 9:00 ч. до..
Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебния вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!" В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица от..
Завърши националният есенен турнир по информатика. Състезателите от Шуменска школа АиБ спечелиха общо 24 отличия. Първенци в най-голямата група А са Серкан Рашид и Симона Христова. В група А на момичетата фаворитки са Симона Христова и Нермин Идириз. XXV издание на есенния турнир по информатика тази година се проведе в София. Ето и списъка..
През нощта срещу понеделник все още на места е възможно да превалява дъжд. Вятърът ще се обърне от запад-северозапад, в Дунавската равнина и по Северното Черноморие ще се усили, ще прониква по-студен въздух и минималните температури във вътрешността на района ще се понижат до 0-5 градуса. По Черноморието минималните температури ще са между 5 и 10..