На голямата сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ днес бе представено най-новото заглавие в афиша - „Алеко. Смях над мрачни страници”.
Спектакълът, който ползва изразни средства на драматичния и кукления театър, е дело на режисьорите Максима Боева и Любомир Колаксъзов. За сценичната реализация те работят по различни текстове на Алеко Константинов. Сценографията, куклите и костюмите са на Борис Далчев. Композитор е Милен Апостолов. За пластиката в спектакъла отговаря Стефания Георгиева. Участват актьорите от трупата на шуменския театър Валентин Ченков, Веселин Бърборков, Джанер Якуб, Ивана Бобойчева, Светлин Иванов и гост-актьорите Димитър Димитров Живко Гущеров и Ростислав Дамянов. Проектът се финансира от Общински фонд „Култура” на Община Шумен.
Изборът в спектакъла образът на бай Ганьо да бъде решен със средствата на кукления театър коментира Любомир Колаксъзов.
"Ние искахме да излезем от клишето или познатия образ, който сме виждали в сцените. Защото бай Ганьо не е човекът, на когото сме свикнали да се смеем за това как яде, как ухажва жените или как се държи в политиката. той е нещо по-голямо. Ние смятаме, че този образ не може да бъде направен само от човек. Той трябва да бъде преувеличен, да стане голям", посочи той.
Максима Боева коментира условията за работа по спектакъла в Шумен.
"Имахме условията да не направим един спектакъл някак набързо, естрадничко, за бърза употреба. А имахме време да направим нещо, което е художествено стойностно. Малко са театрите в България, които предоставят такива условия, особено на млади творци", каза тя.
Премиерата на спектакъла е в понеделник, 14 октомври, от 19 ч.
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..