Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Път към вечността

Снимка: Youtube

In memoriam

Българският пианист, композитор и диригент Кирил Ламбов остави своята ярка творческа следа в културния живот на Шумен. Многократно е бил гост-диригент, а в периода септември 2012 - септември 2014 е бил щатен диригент на Държавен оркестър - Шумен.

Поклонението ще се състои на 20.10.2019 г., неделя, от 11.00 часа в Църквата „Света Неделя“ в София.

Кирил Ламбов е роден през 1955 г. в Лясковец в семейство на потомствени музиканти. Баща му Минко Ламбов е изявен български акордеонист, а дядо му – клариинетист. Завършва Музикалната академия в София през 1980 със специалност пиано в класа на проф. Дора Лазарова и композиция в класа на проф. Александър Танев. От 1980 до 1983 преподава пиано във СМУ „Христина Морфова“, Стара Загора. По-късно завършва дирижиране при проф. Емил Янев, а след това специализира при маестро Георги Димитров. През 1982 е поканен от Иван Кутиков за съвместна работа в група „Авангард“, започва да преподава и в читалище „Славянска беседа“. Участва в джаз-формацията на Райчо Иванов, като солист – пианист. Работи в Министерство на културата на Република България, като главен експерт в Центъра за музика и танц. През 2006 започва работа като диригент в ОФД – Пловдив. Реализирал е множество записи в БНТ и БНР. Първите му опити да композира датират още от ученическа възраст. Има множество дипломи и награди от престижни фестивали, за композиция, аранжименти и изпълнения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата към Освобождението

„Пътищата към Освобождението“ е озаглавена най-новата книга на историкът проф. Петко Петков, който ще я представи в Разград днес.  Той ще гостува в града по покана на Регионалния исторически музей.  Борбата за освобождението на българите от османска власт не минава само през оръжието. Тази борба започва със създаването на българската екзархия преди 155..

публикувано на 27.02.25 в 09:51

Живот с пламъка на родолюбието

Уредник на архива в читалище „Добри Войников“ в Шумен, домакин в археологическото дружество „Българска старина“, уредник в Окръжния исторически музей, богата обществено-полезна дейност в редиците на Българския червен кръст и на туристическото дружество „Мадарски конник“.  Това са само щрихи от живота и делото на Георги Джумалиев след връщането му в..

публикувано на 26.02.25 в 15:44

Култова пиеса гостува в Шумен

Пиесата на Патрик Марбър "Отблизо" гостува в Шумен тази вечер. На българските зрители тя стана популярна първо с култовия филм с участието на Джулия Робъртс, Натали Портман, Клайв Оуен и Джъд Лоу. От година и половина текстът на Патрик Марбър вече се играе и на българска сцена.  След изключително успешния дебют на Александра Свиленова в кино..

публикувано на 26.02.25 в 15:01

"Последният страстен любовник" в Русе

Една от най-често поставяните и разпознаваеми комедии поставя Драматичният театър в Русе. “Последният страстен любовник“ на американския драматург Нийл Саймън ще се играе два поредни дни, като и за двата вече няма билети. За публиката, която няма да успее да гледа спектакъла има още една възможност и тя е на 19 март, казва режисьорът Ивайло Ненов...

публикувано на 25.02.25 в 09:43

Йоана Буковска в история за любовта

За първи път в България, на сцената на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена пиесата "Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт". Текстът е на един от най-интересните съвременни драматурзи - Матей Висниек.  Авторът е с роден в Румъния, но повече от 30 години живее и твори във..

публикувано на 24.02.25 в 09:39

Лудогорските мигове на Орхан Исмаил

Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“.  Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..

публикувано на 21.02.25 в 07:40

Иконите на Вальо Кулев във филм

Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..

публикувано на 20.02.25 в 09:59