Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни информатици

Снимка: Радио Шумен

175 състезатели от 8 държави участваха в Международния есенен турнир по информатика в Шумен. В последния момент Украйна е отказала участие в надпреварата, съобщи председателят на организационния комитет Бисерка Йовчева.

По думите й, представянето на българските информатици е било на сравнително добро ниво. Очаквано силна е била руската конкуренция в челото. Победителят в младша възраст е румънецът Александру Лучянов, който е безапелационен първенец и от последната Европейска младежка олимпиада по информатика. В категорията на горната гимназиална степен на първо място е руснакът Илдар Гайнулин.

В националния есенен турнир, който се проведе почти паралелно с международния, златен медал и първо място спечели Данаил Копчев - възпитаник на школа А&Б в Шумен. Той се пребори в категория С за ученици 7-8 клас. Весела Николова, също от школата, се класира на 16–то място, което й дава реален шанс да влезе в националния отбор по информатика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къща горя в Каспичан

Къща горя в Каспичан, възрастен мъж леко е пострадал при пожара. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът за пожар в къща на ул. “Московска“ в Каспичан е приет вчера сутринта. Към адреса е насочен противопожарен екип от Нови пазар. На място било установено, че пламъците тръгнали след техническа неизправност в редуцил вентил на газова бутилка...

публикувано на 14.10.25 в 09:20

Деца намериха портмоне и го върнаха

Брат и сестра от Шумен намериха изгубен мъжки портфейл с 950 лева и го върнаха в полицията. Това съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  В обедните часове вчера 12-годишните близнаци Божидара и Стилиян, шестокласници в СУ „Сава Доброплодни“, се прибирали от училище към дома си .В подлеза на автогарата в Шумен забелязали черно мъжко..

публикувано на 14.10.25 в 09:10

Срещи за еврото и такса смет

Община Шумен продължава информационните си кампании за въвеждане на еврото и новата такса смет със срещи в областния град днес. Графикът на срещите в град Шумен ще се изпълнява в периода 14 - 20 октомври. Днес - 14 октомври, от 10:00 ч. ще се проведе първата такава среща в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на хора с физически..

публикувано на 14.10.25 в 08:36

Почитаме св. Петка Българска

Днес църквата почита Света Параскева или още наричана Света Петка. Този ден обаче е наричан още Зимен Петковден и в българските вярвания бележи прехода към зимата.  Днес храмов празник чества църквата „Св. Параскева”   в преславското село Драгоево. Молитвеният дом е един от най-старите в района. Издигнат е през 1871 г. и повече от век и половина..

публикувано на 14.10.25 в 08:30

Профилактика на предавател

Днес от 9:00 до 17:00 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателя за град Шумен на честота 93.4 MHz, излъчващ програмата на Радио Шумен. В посочения период са възможни прекъсвания на сигнала. Можете да ни слушате онлайн на  https://binar.bg/radio-shumen/

публикувано на 14.10.25 в 08:16

Нови пазар празнува

Празнична утреня в православния храм „Св. Параскева“ в Нови пазар поставя началото на честването на празника на града - 14 октомври. Новопазарци почитат духовната закрилница на града св. Параскева, а празникът съчетава традиция, култура и любов към родното място. Стартът на традиционния лекоатлетически крос в Нови пазар ще бъде даден в 9:30 в..

публикувано на 14.10.25 в 08:09
Архив

Предстои крос "Златна есен"

Традиционният лекоатлетически крос „Златна есен“ ще се проведе утре - 14 октомври, от 9:30 часа в градската градина в Шумен. Това съобщиха от общинска администрация. Събитието се организира от Ученическата спортна школа „Хан Крум“ със съдействието на община Шумен и Спортен клуб по лека атлетика „Шумен“. Кросът е част от официалното откриване на..

публикувано на 13.10.25 в 16:13