Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почит към основателя на Ивановския скален манастир

На 18 януари Българската православна църква почита паметта на св. Йоаким, патриарх Търновски – основателя на скалния манастир „Св. архангел Михаил“ край русенското село Иваново. Краткото житие на светеца разказва, че той приел монашеството в Света гора, след което, заедно с трима свои ученици, изкопал скална църква в близост до Красенската крепост, която днес е в община Иваново. В началото на своето управление българският цар Иван Асен ІІ посетил Йоаким, получил неговото благословение и го дарил със средства. С тях монахът наел работници и изсякъл в скалите на Русенски Лом манастир, посветен на свети архангел Михаил. След възстановяването на патриаршеския статут на Българската православна църква през 1235 г., Йоаким бил избран за духовен глава. Той умира на 18 януари 1246 г. и е канонизиран за светец. Основаният от Йоаким манастир край село Иваново продължава своето развитие през следващите столетия. Финансирана от българското царско семейство, светата обител е разширена – изсечени са още три църкви и множество помещения за монасите. Бележка в края на Висарионовия патерик - ръкопис от времето на Второто българско царство, съобщава,  че текстът е преписан в манастира „на безплътния архистратиг Михаил“ през 1346 г. Според изследователите именно в този манастир прекарва остатъка от живота си българския цар Георги І Тертер (1280 – 1292). През втората половина на ХІV век, манастирският комплекс е разширен с още един храм – скалната църква „Св. Богородица“. Стенописите при входа на обителта показват дарителите за нейното изграждане – цар Иван Александър и втората му съпруга Теодора. Именно фреските, които са сред най-представителните образци на Палеологовото изкуство на Балканите, са оценени от ЮНЕСКО, като през 1979 г. организацията включва Ивановските скални църкви в Списъка на световното културно наследство. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Скаути край Нисово

Националният скаутски лагер за вълчета „Вековният бряст“ събра над 150 деца от България, съобщават от областната администрация в Русе. Лагерът приема ученици на възраст между 7 и 11 години и се провежда в района на село Нисово. В инициативата, която ще продължи до 10 юли участват членове на Организацията на българските скаути. Сред тях има..

публикувано на 07.07.24 в 10:13

Откриват „Пътека на авлигата“

Доброволци откриват днес „Пътека на авлигата“ в района на хижа „Приста“, съобщават от Община Русе. Според организаторите наименованието на пътеката е вдъхновено от големия брой авлиги в местността. Събитието е от 11:00 ч., а след официалното откриване любителите на птици ще могат да се включат в организирано наблюдение. В програмата са включени и..

публикувано на 07.07.24 в 08:29

Сертификати за педагози от Тараклия

25 педагогически специалисти от Тараклийски район, Молдова, получиха днес сертификати за завършен квалификационен курс в Русенския университет.  В обучението бяха включени, историческа разходка из крайдунавския град и лекции, посветени на най-актуални проблеми от развитието на българския книжовен език и литература, както и съвременни методи на..

публикувано на 05.07.24 в 12:01

156 години безсмъртие

С възпоменателна церемония пред Мемориала на загиналите във войните за освобождение и национално обединение на България в село Новград тази вечер ще бъде отбелязана 156-ата годишнина от преминаването на река Дунав и стъпването на българския бряг на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. В програмата ще участват   ученици от ОУ „Алеко..

публикувано на 05.07.24 в 11:53

Показват най-старата гравюра

По повод 147-ата годишнина от освобождението на град Бяла, Русенска област, от османско владичество, в историческия музей ще бъде показана най-старата гравюра на селището. Град Бяла е второто освободено от османска власт селище в България, след като на 5 юли (нов стил) руско-румънските войски, командвани от генерал-майор Александър..

публикувано на 05.07.24 в 09:20
Снимката е илюстративна

Големият ремонт започва

Дългоочакваният основен ремонт на Дунав мост при Русе започва до дни. Строителните дейности ще засегнат изцяло българската част на съоръжението.  Ремонтът ще се извършва поетапно, а движението ще се регулира със светофар. Ще се затварят малки участъци в една от двете посоки, а трафикът ще се пренасочва в свободната лента, увери областният управител..

публикувано на 05.07.24 в 08:55

Няма да затварят Дунав мост

Информацията, която разпространиха румънски медии снощи, че по време на предстоящия ремонт Дунав мост ще бъде изцяло затворен и ще се блокира преминаването на туристи и товари, бе опровергана от областния управител на Русе Драгомир Драганов. Вчера в централните си емисии новини румънските медии цитираха изказване на генералния..

публикувано на 04.07.24 в 15:07