На 3 март 2020 г. се навършват пет години от откриването на обновената експозиция на Музея „Баба Тонка“ в Русе.
За да отбележи годишнината, Русенският музей ще покаже пред посетителите книги за впечатления, попълвани от гостите на Никола Обретенов през 30-те години на ХХ век. На специален екран (тъчскрийн) гостите на музея ще могат да „прелистят“ някои от тези страници.
Къщата на сина на Баба Тонка - Никола Обретенов, Ботев четник и деец на националноосвободителното движение, е строена през 1907 г. През 30-те години на ХХ век синът на Баба Тонка е сред малкото останали живи участници в борбите за освобождение, а къщата му се превръща в притегателно място за посещения.
Русенци и техни гости от други градове се снимат за спомен с Никола Обретенов, който излиза да ги посрещне със сребърен поднос, върху който носи черепа на Стефан Караджа. Така, тогава започва това, което проф. Николай Ненов определя като „процес на естествена музеефикация” на къщата.
В обновената експозиция на къщата музей специално внимание е отделено на обвързаността на Русе с четническото движение и действията на революционерите Филип Тотю, Панайот Хитов, Хаджи Димитър и Стефан Караджа, на Червеноводската чета, чието знаме е използвано по време на героичния подвиг на Христо Ботев.
Експозицията разказва и за участието на поборник-опълченците в политическия живот на страната след Освобождението, за издигането на Паметника на свободата, за дейността на Комитета „Цар Освободител Александър ІІ” и за създаването на емблематичните за русенската градска среда паметници на националните герои Стефан Караджа и Ангел Кънчев.
Световна награда за най-всеотдаен клас получиха ученици от 4 клас на СУ „Васил Левски" в Русе. Отличието е от международната инициатива „Бързи герои 112“ за 2024 година. Децата са отличени заради тяхната смелост, бързи реакции и придобити знания от програмата. Малките ученици помогнаха за спасяването на техния учител Мартин Вишанов, който получи..
Финансирането на спортните клубове е една от обсъжданите теми между ресорния министър Иван Пешев и кмета на община Русе Пенчо Милков. Настоящата система за частично подпомагане със средства за ремонт и изграждане на спортни съоръжения е работеща и дава резултати, но би могло да се помисли за възстановяване на предишния механизъм за 100% държавно..
Доц. д-р Десислава Атанасова е новият ректор на Русенския университет "Ангел Кънчев". Това съобщиха от учебното заведение. Досега тя заемаше поста заместник-ректор по научноизследователската дейност. До избора се стигна след като бившият ръководител проф. д-р инж. Пламен Кангалов почина на 4 септември миналата година. Десислава Атанасова беше..
Планира се развитие на общ участък от европейския веломаршрут Евро Вело 6, както и създаване на нова автобусна линия Русе - Гюргево. Това стана ясно при гостуването на кмета на Русе Пенчо Милков и неговите заместници при кмета на румънския град Адриан Ангелеску. Приемът на проектни идеи, свързани с развитието на Евро Вело 6 е отворен до 4 март...
Подкрепата за културните институции в Русе беше тема на среща между кмета Пенчо Милков и министъра на културата Мариан Бачев. Двамата обсъдиха нуждата от целеви програми за финансиране на общините, промени в Закона за народните читалища и лицензирането на музикални събития. Кметът на Русе информира министъра, че очакват скорошно разглеждане на..
Започна разполагането на контейнери за биоразградими отпадъци в Русе, съобщават от общината. През 2024 г. пилотно бяха поставени 260 контейнера в различни райони на града. Съдовете са предназначени за използване от детски и учебни заведения, социални услуги, пазари и други търговски обекти. В съдовете могат да бъдат изхвърляни единствено..
Беседи с деца от училища в Русе с гост-лектор Свилен Чешмеджиев - представител на Българското дружество за защита на птиците, организира днес екоинспекцията в града. Поводът е Световният ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. Свилен Чешмеджиев ще представи значимостта на влажните зони по поречието на река Дунав, мерките за..