Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спазвайте указанията!

Снимка: Община Шумен

Община Шумен е разпространила 300 плаката с препоръчителни мерки и указания за безопасност от заразяване с коронавирус. Те са поставени на видно място в детски и социални заведения, пенсионерски клубове, магазини, на входовете на големите търговски вериги и по селата на територията на общината. На афишите са описани и разяснени препоръките на Министерството на здравеопазването за предпазване от заразяване с COVID-19.

За да защитим себе си и околните от заболяване, се препоръчва ръцете да се мият често със сапун или редовно да се почистват с дезинфектант на алкохолна основа, да се избягват контакти с хора, които имат температура или кашлица. При кихане или кашляне да прикриваме носа и устата си със салфетка или със свивката на лакътя. Ако имаме температура, кашлица и затруднено дишане, своевременно трябва да се потърси лекар. Подробни указания за изпълнението на препоръките са описани в плакатите.

21 000 сапуна са предоставени на здравни, детски и учебни заведения. От средата на миналата седмица всяка сутрин алеите и павилионите на Кооперативния пазар в Шумен се дезинфекцират. Инкасаторите работят с необходимите предпазни маски и ръкавици. На входовете на пазара също са поставени информационни материали за превантивните мерки, които трябва да се вземат срещу заразата. Всички собственици и продавачи в магазините са инструктирани за хигиената, която трябва да спазват и за необходимата организация на работа, за да не допускат струпване на хора вътре в помещенията. Кооперативният пазар се стопанисва от предприятието „Общински жилища и имоти“.

От общинската администрация напомнят на жителите на общината, които се завръщат от чужбина, да информират Регионалната здравна инспекция и да спазват 14-дневна карантина в домовете си.

За желаещите да се включат в дарителската кампания „Помогни сега“ припомняме още веднъж сметката на фонда:

Уникредит Булбанк, Шумен

IBAN: BG24UNCR70001523957520, BIC: UNCRBGSF

Титуляр: Сдружение “Стопанска камара – Шумен”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Погледнете си личните документи

Валидността на над 29 000 документи за самоличност в ОДМВР- Шумен изтича между месеците март и декември през настоящата година, съобщават от там. Лични карти трябва да подменят 8426 жители на областта, изтича валидността на 14 870 паспорта и на 5908 свидетелства за управление на моторни превозни средства. 55% от общия брой..

публикувано на 20.02.25 в 11:31

Язовирът се пълни

Увеличава се обемът на язовир  „Тича“ от последните снеговалежи, показват дневните данните на Министерството на околната среда и водите.   Наличният обем във водоема е 150 млн. кубика. Средно денонощният приток на вода е три пъти по-висок от разхода. За денонощие във водоема се вливат 3,612 кубически метра в секунда, а разходът за денонощие е..

публикувано на 20.02.25 в 11:01

Чистят спирки и тротоари

Стръмни и тесни улици, по които едрогабаритна техника не може да влезе, неправилно паркирани автомобили, които пречат на машините да разчистват и обработват, както и автомобили, движещи се с летни гуми. Това са трите проблема с почистването в Шумен, съобщават от администрацията.  Повече машини ще се насочат към гробищните паркове във връзка с..

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Заледените участъци ще бъдат опесъчени

Пътищата в Шумен и селата от общината са проходими. Това каза пред БНТ кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Към 7:00 ч. тази сутрин температурата е била минус 13 градуса, а снегът е около 40 см. Заради ниските температури има заледявания по улиците, и в момента машините са насочени да опесъчават и да обработват със сол и луга.   Днес..

публикувано на 20.02.25 в 08:58

Онлайн обучение вместо ваканция

Учениците в осем общини в Шуменска област преминават в дистанционно обучение на 20 и 21 февруари със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В общините Шумен, Каолиново, Венец, Нови пазар и Велики Преслав то ще продължи до 21 февруари, включително, а за общините – Каспичан, Хитрино, Смядово до 20 февруари, включително. В..

обновено на 19.02.25 в 17:41

Падат ограниченията по пътищата

Движението в шуменска област вече е възстановено без ограничения, съобщиха от ОДМВР-Шумен. Забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги беше въведена за пътя Шумен-Силистра. Полицейски екипи са на обход по републиканската пътна мрежа.  Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя.  Към..

публикувано на 19.02.25 в 15:22

Детските градини ще работят

Осигурен е топлият обяд за всички ползватели на услугата, както в Шумен, така и в селата в общината, независимо от лошите метеорологични условия, съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване в община Шумен Светослава Хайнова. Във връзка с въпроси от медии, изпълняващият длъжността кмет доц. Виктория Ковчазова, посочва, че на 20..

публикувано на 19.02.25 в 13:52