От 13 март България е в извънредно положение, което трябваше да приключи на 13 април, но както вече знаете, Правителството предлага то да продължи до 13 май. Безспорно, поставени в такива условия, хората реагират различно, имат и различни нагласи към ситуацията, мерките, забраните. Центърът за обществени и политически изследвания "Галъп интернешънъл" направи вече два сондажа на мненията на българите за извънредното положение и коронавируса. Като цяло българите приемат и подкрепят извънредното положение – това е първият, извод, който се набива на очи и от двете допитвания – първото направено между 20 и 23 март и второто – проведено на 30 и 31 март. 850 души са анкетираните. Две трети от българите продължават да смятат, че мерките които властта взема срещу разпространението на коронавируса, са достатъчни. Леко нараства, спрямо предходната седмица, делът на тези, които смятат мерките за прекалени - сега те са 20% и слабо намалява делът на считащите, че мерките са недостатъчни - 12%. Самите мерки са „неприятни, но поносими“ за 82% от българските граждани. Други 15% казват, че те са „вече непоносими“. Но ситуацията с коронавируса у нас е динамична, дали така диманично се променят и нагласите на хората – чуйте от разговора на Людмила Борисова с Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл“.
„Като стане време да вдигам цени, ми е много трудно, защото има хора, които имат нужда от нещо евтино“. Това обяснява Антоанета Томова от Шумен, една от малкото майсторки на закуски в Шумен, която засега задържа цените им. Казва, че може да си го позволи, защото прави всичко сама. От замесването на тестото през пърженето на вкусни мекички и пирожки до..
24-годишната англичанка Челси Петьова е едно от големите изключения, които избират да живеят не в родината си в някой голям град, а на село в България. Младата жена е омъжена в каолиновското село Дойранци, има три малки деца, грижила се е за крави, а сега помага в отглеждането на овце. Със съпруга си Петър се срещат в Екситър в югозападната..
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..