Два нови случая на заболели от COVID-19 в Русенско бяха обявени от Националния оперативен щаб по-рано днес.
Става дума за мъж на 45-годишна възраст и жена на 35 години. Мъжът е работил в САЩ на круизен кораб до 23 март, когато се е разбрало, че сред екипажа има заразен с коронавирус. Ден по-късно на 24 март лети от Маями до Лондон, а оттам до София. Още на летището му е връчено предписание за 14-дневна карантина. В Русе се прибира с влак, като началникът на композицията предприема необходимите действия и го настанява в самостоятелно купе, което е било обозначено, че пътникът е карантиниран. От русенската жп гара до дома си се придвижва с частния автомобил на приятелката си, с която живее. По време на 14-дневния период на карантина не е имал контакт с други хора. Същото важи и за жената, с която живее. Снабдяването с хранителни и санитарни продукти е ставало от близка, която е оставяла продуктите до входната врата, спазвайки всички необходими изисквания.
Вечерта на 25 март мъжът е получил втрисане, последвано от обилни изпотявания, но след прием на парацетамол оплакванията са отшумели. На 31 март жената също се е почувствала зле, като нейните оплаквания са се изразявали в отпадналост, сънливост и афти в устната кухина, както и загубва на вкус и мирис.
И на двамата на 7 април са направени бързи кръвни тестове в една от частните лаборатории в града, като тестовете са излезли положителни за IgM. На 8 април от страна на РЗИ са взети проби за PСR-тестове, които също са се оказали положителни. В момента за двамата не се налага болнично лечение. Те се лекуват симптоматично, като под карантина ще прекарат още 28 дена.
Към вчерашна дата под карантина се намират общо 1205 жители на Русенска област, а за други 1192 тя вече е изтекла.
Това стана ясно от провелия се съвместен брифинг на директора на Регионалната здравна инспекция д-р Маргарита Николова, областния управител Галин Григоров и неговия заместник Валентин Колев.
Доц. д-р Десислава Атанасова е новият ректор на Русенския университет "Ангел Кънчев". Това съобщиха от учебното заведение. Досега тя заемаше поста заместник-ректор по научноизследователската дейност. До избора се стигна след като бившият ръководител проф. д-р инж. Пламен Кангалов почина на 4 септември миналата година. Десислава Атанасова беше..
Планира се развитие на общ участък от европейския веломаршрут Евро Вело 6, както и създаване на нова автобусна линия Русе - Гюргево. Това стана ясно при гостуването на кмета на Русе Пенчо Милков и неговите заместници при кмета на румънския град Адриан Ангелеску. Приемът на проектни идеи, свързани с развитието на Евро Вело 6 е отворен до 4 март...
Подкрепата за културните институции в Русе беше тема на среща между кмета Пенчо Милков и министъра на културата Мариан Бачев. Двамата обсъдиха нуждата от целеви програми за финансиране на общините, промени в Закона за народните читалища и лицензирането на музикални събития. Кметът на Русе информира министъра, че очакват скорошно разглеждане на..
Започна разполагането на контейнери за биоразградими отпадъци в Русе, съобщават от общината. През 2024 г. пилотно бяха поставени 260 контейнера в различни райони на града. Съдовете са предназначени за използване от детски и учебни заведения, социални услуги, пазари и други търговски обекти. В съдовете могат да бъдат изхвърляни единствено..
Беседи с деца от училища в Русе с гост-лектор Свилен Чешмеджиев - представител на Българското дружество за защита на птиците, организира днес екоинспекцията в града. Поводът е Световният ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. Свилен Чешмеджиев ще представи значимостта на влажните зони по поречието на река Дунав, мерките за..
Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт. На празника Голяма Богородица през 1934 г. русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но сега има нужда от помощ и за нея призовава свещеникът Симеон Николов. Дарителската кампания е обявена на 20 януари, като..
27 участници от 4 български града се включиха в националното състезание „Турнир на младите физици“, което за втори път се провежда в Русе. В тридневния маратон по точни науки участват ученици от Русе, София, Пловдив и Благоевград. Те се съревновават върху 12 от общо 17 физични задачи и проблеми. Те са предварително подготвени от организационния..