Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предотвратиха вноса на храни с лошо качество

Българската агенция по безопасност на храните не допусна внос от трети страни в Република България и ЕС на 50 920 кг пипер в обхвата на официалния контрол на граничните пунктове през месец април. Възбранени са още 6 816 кг нар и 2000 кг лозови листа. Причината е констатирано наднормено съдържани на пестициди в проби от стоките.

Задържани са 20 000 кг кайсиеви ядки с установено наднормено съдържание на цианиди.

През изминалия месец не е допуснат вноса в общността на 11 313 кг сирене и 9 838 кг замразена риба, заради незадоволителна идентификация на храните. 800 кг рибено масло също е възбранено, тъй като не е придружавано от необходими документи по законодателството в сферата на храните.

Всички храни и продукти, при които са установени несъответствия от инспекторите на дирекция „Граничен контрол“, не са допуснати на територията на страната и ЕС. Спазени са Регламентите на ЕС и законодателството на Република България, продукцията е била насочена за унищожаване или е била върната в страната на произход.

Заловените продукти, които подлежат на нотифициране по Системата за бързо оповестяване на храни и фуражи /RASFF/, са били сигнализирани незабавно.

В количеството на задържания пипер по официален контрол не са включени пратките, задържани по Заповедта на изпълнителния директор на БАБХ за засилен контрол над вноса на пресни плодове и зеленчуци от трети страни. За последните Агенцията информира регулярно през времето на действие на документа. До момента възбранените пратки зеленчуци (пипер, домати, краставици, зеле) по Заповедта са общо над 59 тона.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Такситата с повече време за настройка към еврото

До 30 октомври 2025 г. се удължава срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати Това предвиждат промени в Закона за въвеждане на еврото. Поправките  са предложени от Министерския съвет и вече са внесени в Народното събрание. Очаква се да бъдат разгледани преди 8 август тази година.  Удължаването на срока се..

публикувано на 22.07.25 в 13:07

Измама от името на ГДБОП

За финансова измама, при която се злоупотребява с името Главна дирекция за борба с организираната престъпност съобщават от службата.  Измамниците заблуждават хора по телефона, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или превод на пари в..

публикувано на 22.07.25 в 12:58

Планово без ток на 22 юли

Русе На 22.07.2025 г., от 8:30 ч. до 12:30 ч.  ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Писанец: ТП 1, ТП 2, ТП 3, ТП 4, ТП 5, ТП „Почивна база Г.Генов“, ТП „ТКЗС Писанец 1“ , ВТП „Мобилтел“, ТП „ТКЗС Писанец 2 “, БКТП "Академия", БКТП "Земеделец", ТП „Помпена станция ВиК“; Обекти: "Свинеферма": Помпена станция ВиК, Културен..

публикувано на 22.07.25 в 07:23

Още по-горещо

Днес отново ще е предимно слънчево и горещо, следобед с развитие на купеста облачност.  Ще духа слаб вятър от юг, след обяд ще се обърне от югоизток и по крайбрежието ще се усили до умерен. Преобладаващите максимални температури във вътрешността на района ще са между 37° и 42°, а по Черноморието от 29° до 34°, за Шумен около 39°.  Вълнение на..

публикувано на 22.07.25 в 07:12

Фалшиви сайтове заблуждават с винетки

Нелицензирани сайтове продават винетки на високи цени в евро, като изискват и плащането на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи", който е официален партньор на Агенция "Пътна инфраструктура".   От дружеството призовават шофьорите да не купуват винетки от..

публикувано на 21.07.25 в 09:56

Ограничават движението заради жегата

Заради очакваните високи температури, от днес до петък между 13:00 и 21:00 ч. ще бъде ограничавано движението на камиони над 20 тона по определени участъци от републиканската пътна мрежа в осем области - Видин, Плевен, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Разград, Шумен и Търговище. Това напомнят от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ)...

публикувано на 21.07.25 в 09:01

Горещ понеделник

Температурите в Североизточна България тази сутрин са: 17 градуса в Шумен – 18 – в Търговище, 20 – в Разград, 22 – в Русе, 24 градуса – в Силистра. В Шумен атмосферното налягане е 985 хектопаскала– малко по-ниско от средното за месеца, още малко ще се понижи; относителната влажност на въздуха е 74%. Днес отново ще е предимно слънчево и..

публикувано на 21.07.25 в 07:02