Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представления на открито през юни

Орлин Дяков
Снимка: БГНЕС

"Драматичният театър „Сава Огнянов“ води разговори с Община Русе, за да може да се осъществят представления на открито, съгласувани с мерките за безопасност", коментира за Радио Шумен директорът на сценичната институция Орлин Дяков. Очакванията са спектаклите пред публика на открито да станат факт през месец юни.

Орлин Дяков благодари на творческия и на техническия екип на театъра за добрата им работата. Припомняме, че актуалната комплексна  оценка на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства за 2019 г., отреди на русенския драматичен театър трето място в класацията, който събира 114 от максимални 150 точки. Част от критериите, по които се осъществява комплексната, са прилагането на нови технологии и използване на модерни дигитални средства при продуциране и промотиране на спектакли, усвояването на нови практики в управлението, състоянието на трупата и надеждност на техническия екип, както и връзките с местната власт.

Още може да чуете от разговора с Орлин Дяков.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Гераците“ на русенска сцена

Със спектакъла „Гераците“ Драматичният театър в Русе открива днес новия си творчески сезон.  Режисьор на постановката е Богдан Петканин, който казва, че се опитал да направи един достоен театрален разказ, класическа пиеса за проблемите, които са закодирани вътре. В ролята на Йордан Герака гостува актьорът Кирил Ефремов.  За първи път на..

публикувано на 10.09.25 в 11:02

Седем номинации за наградата

7 са номинираните автори за тазгодишната Национална литературна награда „Елиас Канети“.  Това са писателите Радослав Бимбалов, Георги Господинов, Деян Енев – „Шейсет разказа“, Виолета Радкова, Захари Карабашлиев, Иван Станков и Красимир Димовски.  В раздел „Драматургия“ не беше излъчена номинация.  В 7-членния състав на комисията тази година бяха..

публикувано на 10.09.25 в 09:09

Народният театър гостува в Шумен

Един от най-играните моноспектакли в България през последните години идва в Шумен. На 12 септември от 19:00 часа в камерна зала на театъра ще бъде показана пиесата „Плач на ангел“ от Стефан Цанев. Премиерата, представена по време на ковид пандемията, предизвиква силни емоции за времето, в което живеем и провокира с въпроси публиката и до..

публикувано на 09.09.25 в 12:05
Регионална библиотека “Любен Каравелов” – Русе

Библиотеката с три проекта

Финансиране на три проекта спечели Регионалната библиотека в Русе, съобщиха от културната институция. Парите са по Плана за възстановяване и устойчивост.  Първият проект се казва „Плакатите продължават да говорят“. Целта е библиотеката да представи дигиталната си колекция от 100 дигитализирани плаката. Културният продукт ще бъде показан в читалища в..

публикувано на 09.09.25 в 09:53

Срещу непростимите неща в театъра

Драматичният театър в Търговище започна новия сезон с нов директор. Актьорът Димитър Мартинов замени временно на поста Владимир Петков, чийто мандат на ръководител на културния институт изтече. Мартинов добре познава търговищкия театър, тъй като от 5 години е част от неговата трупа, а преди това в биографията му са записани още 12 театри,..

публикувано на 09.09.25 в 08:49

Русе почита Стефан Цанев в Балчик

Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе се включва във фестивала „Виа Понтика“ в Балчик с постановката „Духът на поета“, която ще бъде представена на 11 септември от 19:00 ч. в ТКИЦ „Мелницата“.  Спектакълът, режисиран от Ивайло Ненов, разглежда как революционери като Стамболов и Захарий Стоянов се трансформират в политически лидери на младата..

публикувано на 08.09.25 в 15:10

Честните истории на Георги Б. Геров

В дните около 140-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия едно от събитията в Шумен, които си струва да се посетят, е литературната среща с писателя Георги Б. Геров. Авторът идва в родния си град по покана на читателския клуб „Баба Райна“, за да представи последните си книги – романа „Отвъд спирка „Съвършена“ и сборника..

публикувано на 04.09.25 в 08:41