Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чети във влака

Снимка: личен архив

Кампанията на БДЖ „Чети във влака“ набира все повече популярност. Много нови автори, издателства и асоциации се включиха към инициативата, като предоставиха своите произведения за виртуалната библиотека на националния железопътен превозвач. За удобство на читателите платформата е изцяло подновена, като към разделения на четири основни категории разнообразен избор на книги, вече е добавена категория с аудио книги и категория с пътеписи от конкурса „Разходка с влак”.

Най-новият партньор на инициативата „Чети във влака” е фондация „Човешката библиотека”, които предоставиха 35 нови заглавия. “Човешката библиотека е отворена общност на читатели, които подбират, популяризират и издават книги за страстни умове и мъдри сърца. Една от отличителните ѝ черти е използването на рециклирана хартия в хартиените издания – и на рециклирани електрони в електронните”, както шеговито посочват в своето описание.

Към кампанията особен принос имат и фондация „Буквите” с предоставените от тях многобройни издания, издателство "Библиотека България", Audiobookbg.com с предоставените от тях аудио книги и многото отделни автори, които проявиха интерес към инициативата „Чети във влака”.

БДЖ съвместно с български издателства стартира кампанията в края на месец юли 2019 г., която цели да стимулира четенето на книги от български автори по време на пътуване. Клиентите на БДЖ, които притежават смарт устройства, могат да сканират разпространените във влаковете стикери с QR код, който ще им даде достъп до виртуалната библиотека на „Чети във влака“.

Кампанията продължава да се радва на голям интерес, като за последния месец са отчетени близо 4500 посещения на платформата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Режисьорски дебют за Лафазанов

„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева.  В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..

публикувано на 07.11.24 в 11:45

Честваме първата оперета у нас

Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Регионален исторически музей Русе

Известия на музея

Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово.  На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..

публикувано на 07.11.24 в 10:08

НаПРАВО в живота

Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“.  Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..

публикувано на 07.11.24 в 09:21

Визуализиране на божественото

Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление.  Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките.  На..

публикувано на 06.11.24 в 12:37

Крепост от бъркалки за кафе

Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.  Възстановката е на Николай Николов. След..

публикувано на 05.11.24 в 12:23

Пътуване в образи и метал

Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови.  Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..

публикувано на 05.11.24 в 09:42