Областният управител на Русе Галин Григоров приветства жителите и гостите на Русе по случай Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на страната.
„Патриотизъм, героизъм, достойнство, чест и себеотрицание – все думи, присъщи за онези родолюбиви българи, сражавали се и дали живота си за ней-ценното и святото – свободата и неприкосновеността на родното огнище! Нека днес, когато говорим за идеали, да си зададем въпроса за завещания от нашите деди урок по родолюбие, затова доколко го следваме и успяваме ли да съградим нашето утре – такова каквото историята ни е отредила, доколко сме единни и устремени в своето настояще и бъдеще! Вярвам, че духът на великото ни минало ще продължи да поддържа съзнанието ни будно! Нека бъдем горди, че сме потомци на такива славни личности, за които България беше най-свидното и нека не забравяме водещите за тях ценности!“, заяви Григоров.
След словото на областния управител Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Наум заедно със свещеници от Русенската Света Митрополия отслужи заупокойна молитва в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. По случай паметната дата беше строен почетен караул от Русенския гарнизон, а Общинският духов оркестър начело с диригент Димчо Рубчев свири празнични маршове.
По традиция тържествената церемония завърши с полагане на венци и цветя пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение, както и с вой на сирени в чест на Ботев и загиналите за свобода.
Президентът на Република България (22.01.1997 г. – 22.01.2002 г.) Петър Стоянов ще бъде на посещение в Русе този петък. Визитата е по покана на областния управител Драгомир Драганов. В 10.00 часа сутринта на 30 май експрезидентът Стоянов ще открие конференция с представители на държавната и местната власт, както и на бизнеса за ползите от приемането..
Възможността за изграждане на фотоволтаични централи в село Кривина ще разгледа отново Общинския съвет в Ценово, информира БТА. В края на април тази година съветниците одобриха промяна в предназначението на 6 имота в селото, използвани за пасища с обща площ 390 декара. Областният управител на Русе Драгомир Драганов е върнал за ново разглеждане този..
Обучение за реакция при нефтен разлив в Дунав ще се проведе в Русе, съобщават от областната администрация. В него ще се включат представители на повече от 10 институции. Ще бъде направена симулация на инцидент, при който се скъсва брегови захранващ тръбопровод и започва неконтролирано изтичане на дизелово гориво в Дунав. Целта на подобно..
Жителите на Ценово отказаха близо до града да бъде открита каменна кариера и по време на второто обществено обсъждане. Веднага след срещата започна организирането на подписка за запазване на живота и здравето на жителите на града, както и за защита на множество видове птици, влечуги и костенурки. Събраните документи ще бъдат изпратени до..
Кандидатстването за първи клас за новата учебна година в Русе стартира в 10:00 ч. днес, като системата ще бъде отворена за регистрация на заявления до 23:59 ч. на 2 юни. Съгласно утвърдения график, първото класиране ще бъде обявено на 5 юни в 17:00 ч., а записването на приетите деца ще се извършва от 6 до 10 юни в съответното училище. Следват още..
Инициативата "Книги за смет" ще гостува днес, на 25 май, в Русе. Всеки може да получи безплатна книга срещу поне един килограм пластмасови отпадъци, подходящи за рециклиране. Събитието ще се проведе от 10:00 до 13:00 часа на паркинга на Kaufland на булевард "Липник" 8 в Русе. Целта на инициативата е както да насърчи четенето, така и да повиши..
Приключи ремонтът на двете ленти на 413-метровия естакаден участък на българската страна на Дунав мост при Русе – Гюргево, съобщи областният управител на Русенска област Драгомир Драганов след посещение на място. От днес (25 май) основният ремонт продължава по утвърдения график със затварянето на следващите 320 метра от фермовия участък..