България и Хърватия бяха приети във валутния механизъм ERM II, който e предшественик на приемането на двете държави в еврозоната и еврото, се казва в съобщение на Европейската централна банка (ЕЦБ). Централният курс на българския лев в т.нар. "чакалня на еврозоната" е определен на 1,95583 спрямо еврото (колкото е фиксирания курс на БНБ), докато централният курс на хърватската куна е определен на 7,53450, гласи съобщението на ЕЦБ.
България и Хърватия ще се присъединят и към банковия съюз на единния валутен блок, като поставят най-големите си кредитни институции под надзора на ЕЦБ от 1-ви октомври, се казва още в съобщение на банката.
Двете държави трябва да прекарат поне 2 години в ERM II, преди да започнат практическата подготовка за присъединяване към еврото – процес, който отнема приблизително още една година, което прави 2023 г. най-ранната възможна година за пълноправното членство в еврозоната.
През този двугодишен период двете страни трябва да провеждат "стабилни“ икономически политики, да отговарят на критериите за членство и да имат стабилни валутни курсове.
По искане на българските власти финансовите министри на държавите-членки от еврозоната, президентът на Европейската централна банка и финансовите министри и управителите на централните банки на Дания и България решиха единодушно да включат българския лев във Валутен механизъм II (ВМ II), съобщават и Българската народна банка и Министерството на финансите.
В процеса на вземане на това решение бе включена Европейската комисия и бяха проведени консултации с Икономическия и финансов комитет.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден. Инспекторите следят стриктно за качеството на рибата и морските продукти, които ще бъдат част от празничната трапеза на хиляди българи. Експертите от агенцията обръщат специално внимание на условията за съхранение в..
Регионалната здравна инспекция – Шумен провежда здравно-информационна и скринингова кампания за област Шумен с цел да информира обществото за възможностите за овладяване на ХИВ инфекцията и да мотивира все повече хора да проследяват своя ХИВ статус. „ Поемете по пътя на правата: Моето здраве, моето право!“ е темата за 2024 г., с която..
Светещите гирлянди и лампички са първите символи, които забелязваме, когато наближат коледните и новогодишни празници и започнем да създаваме атмосферата за тяхното посрещане. Те грейват първо в търговските центрове, по улиците и в офисите, докато не се настанят и във всеки дом. Освен красиви и вълшебни обаче, те трябва да бъдат и безопасни...
Днес ще е предимно облачно, на места със слаби превалявания от дъжд или ръмеж. Видимостта ще е слабо намалена. Ще духа до умерен, по Черноморието силен вятър от североизток. Максималните температури ще са близки до сутрешните- предимно между 7° и 12°, в Лудогорието и по поречието на Дунав 4°-7°, за Шумен около 7°. Вълнението на морето е 4..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..
Шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Това е апела на Агенция „Пътна инфраструктура“. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите, а в някои райони дъждът ще преминава в сняг. За днес, синоптиците са определили жълт предупредителен..
Към 5:00 ч. тази сутрин температурите над Североизточна България бяха от 3° в Разград и Търговище до 5 ° в Русе и Силистра. В Шумен температурата бе 4 градуса, атмосферното налягане е 999 хектопаскала, малко по-високо от средното за месеца и през деня слабо ще се повиши. Относителната влажнот на въздуха е 97%. Днес облачността ще е променлива,..