Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Изборния кодекс - нужни ли бяха?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази седмица депутатите гласуваха на второ четене промени в Изборния кодекс. В деловодството на парламента е постъпил указ с вето на президента Румен Радев върху измененията, заяви още вчера зам.-председателят на Народното събрание Валери Симеонов.

Депутатите вчера решиха на следващите избори гласуването в секции с над 300 избиратели да бъде машинно или с хартиени бюлетини. Народните представители възложиха на Централната избирателна комисия да осигури машините за гласуване чрез закупуване или наемане на устройствата. Не бе подкрепено предложението 200 от депутатите във Велико народно събрание да бъдат избирани мажоритарно.

„Имаше предложение да се гласува по смесена система при избори на Велико народно събрание. Това не се прие. И сега ще се гласува за Велико народно събрание по общия ред. Аз не съм привърженик на мажоритарното гласуване, защото то силно изкривява вота“, коментира проф. Михаил Константинов гласуваните вчера на второ четене от парламента промени в изборния кодекс.

Бившият заместник-председател на Централната избирателна комисия заяви: „Рано или късно аз съм убеден, че гласуване по интернет ще има. В Европа онлайн гласуват сега само в Естония и в три кантона в Швейцария. Друг вид дистанционно гласуване, което трябва да бъде обсъдено, особено в условия на пандемия, е гласуване по пощата. Много скандинавски държави и много американски щати гласуват по пощата“, коментира проф. Константинов.

Преподавателят в Нов български университет и експерт по изборен процес Даниел Стефанов коментира за Радио Шумен какво се променя в изборния процес и какво остава константно, предпоставка ли е за намаляване на невалидните бюлетини включването на машинно гласуване, дали депутатите лесно ще отхвърлят президентското вето.

Още чуйте от разговорите с Даниел Стефанов и проф. Михаил Константинов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 януари - 27 години по-късно

Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре.  Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..

публикувано на 10.01.25 в 12:50
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11