Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителни мерки срещу COVID-19

Нови допълнителни мерки за борба с разпространението на COVID-19 влизат в сила от утре /6 ноември/ на територията на област Русе. С  решение на кризисния щаб се преустановяват посещенията в казина, игрални зали, както и заведения за хранене и развлечения, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници, клубове и др. в периода от 23.30 ч. до 06.00 ч. През останалото време е необходимо да се спазват указанията на министъра на здравеопазването. През деня в този тип заведения, както и в молове, и търговски центрове няма да бъдат допускани лица до 18-годишна възраст без придружител. Забранява се и организирането, функционирането и посещението на пазари тип „битаци“, както и дейността на пенсионерските клубове в областта.

Няма да се допуска провеждането на репетиции и изяви на читалищата, фолклорните и други самодейни и непрофесионални формации. Тези мерки са валидни до 19 ноември.

Паралелно хранителните магазини и аптеките в периода от 09.00 до 11.00 часа могат да бъдат посещавани само от хора над 60 години. От утре ще функционира и уеб базирана информационна система, в която всички лечебни заведения от Русенско ще могат да въвеждат информация за наличните свободни легла. Целта е тя да послужи на Центъра за спешна медицинска помощ за насочване на пациентите при необходимост от хоспитализация. До 19-и ноември се удължава забраната за дейността на дискотеки, пиано-барове, нощни клубове и заведения за развлечение на закрито. За същия период се забраняват и всички видове масови мероприятия на открито. Ще се допускат групови празненства на закрито като сватби и кръщенета и други, но при максимален брой от 30 души. 

Остава и препоръката от Областния оперативен щаб да се създаде организация за преминаване към дистанционна форма на обучение във висшите учебни заведения, където е възможно. От там съветват и за дистанционна форма на работа на работниците и служителите в случай, че това е приложимо.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влак легенда през Русе

Легендарният влак „Ориент Експрес“, който пътува от Париж до Истанбул, спря точно в 12.45 часа днес на Централната жп гара в Русе.  В композицията, която се състои от 16 вагона, пътуват 67 туристи от различни държави. От тях 11 са от страни от Европейския съюз, а останалите са буквално от целия свят.  Сред десетките русенци, дошли да посрещнат известния..

публикувано на 03.06.25 в 14:55

"Ориент експрес" в Русе

"Ориент експрес" ще пристигне днес в Русе, информира БТА. По разписание известният влак от романите на Агата Кристи, който пътува от Париж до Истанбул, трябва да пристигне от Румъния и да спре на Централната жп гара в крайдунавския град в 12:45 часа.  След традиционния престой за около час трябва да премине граничен контрол, зареждане с вода и..

публикувано на 03.06.25 в 09:55

Спортувай с президента

Инициативата „Спортувай с президента“ ще се проведе на градския стадион в Русе. Спортният форум е организиран от общината и лекоатлетическия клуб „Дунав“.  В събитието ще се включат ученици от 6 до 15 години от всички учебни заведения и спортни клубове в крайдунавския град. Те ще бъдат разпределени в 4 възрастови групи.  Участниците ще..

публикувано на 03.06.25 в 08:36

Вой на сирени

С полагане на венци и цветя пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение русенци почетоха паметта на Ботев и падналите за свободата на България.  Церемонията започна с приемане на почетен караул от началника на местния гарнизон и командир на Военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев.  Слова бяха произнесени от..

публикувано на 02.06.25 в 12:49

Фантазия и цвят

В Екомузей с аквариум в Русе днес от 16.00 ч. ще бъде представена изложбата „Фантазия и цвят“ на Кръжока по рисуване „Цвят и мечта“ в Корбени, Румъния.  Артистичният проект включва 39 творби на деца между 5 и 16 години, спечелили златни и сребърни медали и други големи награди от конкурси в цял свят. Темите на изложбата са свързани с вълшебствата на..

публикувано на 02.06.25 в 09:31

Петър Стоянов защити еврото

Президентът Петър Стоянов участва в конференция в зала „Европа“ на Доходното здание в Русе. На форума бяха представени положителните ефекти от членството на България в еврозоната.  Президентът Стоянов коментира, че е оправдано хората да имат страхове, мислейки за своите семейства, влогове и бизнес. Той добави, че още от кандидатстването на..

публикувано на 30.05.25 в 13:54

Петър Стоянов на бизнес форум в Русе

Президентът на Република България (22.01.1997 г. – 22.01.2002 г.) Петър Стоянов ще бъде на посещение в Русе днес. Визитата е по покана на областния управител Драгомир Драганов.  От 10.00 часа сутринта президентът Стоянов ще открие конференция с представители на държавната и местната власт, както и на бизнеса за ползите от приемането на страната в..

публикувано на 30.05.25 в 08:06