В чии ръце ще попадне емблематичната за Велики Преслав Карталова къща ще решава във вторник местният общински съвет.
Етнографският комплекс се стопанисвана от концесионер в продължение на 30 години. Посетен е от стотици туристи, пред които са демонстрирани местни традиции и фолклор, но стагнацията в туристическия бизнес доведе до прекратяване на договора между общината и дългогодишния концесионер.
Сега преславският кмет Янко Йорданов предлага два варианта за по-нататъшното стопанисване на етнографската къща, която е публична общинска собственост. Той смята да бъде отдадена отново на концесия или предоставена за управление на археологически музей „Велики Преслав“. Двата варианта ще се обсъждат на 17 ноември.
В старите одаи на Карталовата къща се пазят носии, плетива и сечива, ползвани преди 150 години.
През последните три десетилетия самодейци от града поддържаха сградата и двора и представяха пред посетители преславски обичаи, ястия и изработка на ръкоделия. Ще продължи ли популяризирането на местното културно богатство зависи сега от 17 общински съветници.
Общинските съветници отмениха своето решение да въведат платено паркиране по почти всички централни улици на Шумен. Те гласуваха разширяването на така наречената синя зона преди месец, но решението им бе върнато от областния управител Катя Иванова. Администрацията реши да преразгледа зонирането и да подготви нова нормативна уредба. Областният..
30 000 лв. ще бъдат отпуснати от общинския бюджет за паметник на Александър Батенберг в местността "Кабиюк", решиха единодушно общинските съветници. Сумата обаче не е достатъчна. Останалите средства ще се събират с дарителска кампания. "Не ни стигат около 21 хиляди лева. Помогнете ни за тази благородна идея", помоли инициаторът на кампанията Христо..
69 дни са нужни за отстраняването на ВиК авариите по улиците „Университетска“, „Червена роза“, „Лозенград“ и „Дедеагач“ в Шумен. След това ще започне преасфалтирането им с последната част от 20-милионния кредит, който общината изтегли през 2022 г. за нов асфалт в града и по селата. Съветниците гласуваха усвояването на кредита да бъде удължено до юли..
Неправоспособен и пиян водач е задържан в Шумен малко след полунощ на 31 юли. Той се опитал да избяга от проверката, но бил хванат. Това съобщават от шуменската полиция. Около 23:45 часа на 30 юли патрулен екип на полицейското управление в града подал сигнал за спиране и извършване на проверка на водач на лек автомобил "Форд Мондео“ с шуменска..
„Алкохолният рекорд“ за денонощието е 2,24 промила на 40-годишен шуменец. Това съобщават от шуменската полиция. Проверката е извършена около 13:00 часа на входа на село Мадара. Екип на пътна полиция спрял на ул. Мадарски конник“ водач на лек автомобил "Фолксваген Пасат“ с шуменска регистрация. Зад волана във видимо нетрезво състояние бил..
Какво ще се случи с 15-те коня на Ездови клуб „Шумен 2010 г.“, след като днес изтича договорът им за наем на помещения в Хиподрума? Този въпрос предизвика дълга дискусия по време на заседанието на Общинския съвет в Шумен. Държавното предприятие "Кабиюк", което стопанисва общинската база, отказва да поднови договора със спортния клуб...
42-годишен водач на мотоциклет „Ямаха“ е пострадал при катастрофа на бул. "Симеон Велики“ в Шумен. Това съобщават от полицията. Сигналът е получен в дежурната част на областната дирекция в 10:07 часа днес. На място е пратен екип на сектор „Пътна полиция“. Изяснено било, че водач на товарен автомобил "Мерцедес Вито‘ с шуменска регистрация при завой..