Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Египетските култове в Тракия

Снимка: vesti.bg

Изследванията за взаимодействието между траките и Египет започват още преди 40 години от професорите Александър Фол и Велизар Велков. Те са първите, които поставят тематиката в българската наука. По-късно тяхното проучване е последвано и от монографията на проф. Маргарита Тачева за източните култове по българските земи, в която се разглеждат паметниците, свързани с египетските божества, почитани в Тракия.

Близо 40 години след това Институтът за балканистика с Център по тракология започва проект, наречен „Тракия и Египет през гръко-римската епоха“. Той има за цел да изследва комплексните отношения между тези две етно-културни пространства в Античността: и чрез паметниците, намерени в Египет, и чрез тези, намерени в Тракия. Новият проект се опитва да обедини предходните изследвания в едно, което да покаже различните миграционни процеси, засегнали тракийските земи през древността, както и различните културно-социалните обмени с други древни народи.

Според ръководителя на проекта гл. ас. д-р Весела Атанасова пътищата, по които тези култове стигат до нашите земи са различни. По думите ѝ адаптираното божествено семейство, състоящо се от Изида, Сарапис и Харпократ, е припознато от древните гърци, но не е допаднало на египтяните. Екип от Центъра по тракология в Института по балканистика преди време издаде и сборник, в който разглежда паметниците на египетските култове, намерени на територията на Сердика. Това са основно монети с изображенията на Изида, на надписи, в които се споменава Сарапис върху фронтони от антични храмове и на техните части от фигури, керамични плочки и лампи.

Чуйте интервюто на Миглена Стефанова с Весела Атанасова в две части. 

Весела Атанасова завършва висшето си образование в Сорбоната, Франция, със специалност „Археология“ и „История на изкуството“. Защитава двойна докторантура по египтология на тема “Жреците от божествения култ през Старо царство” в Сорбоната и Нов български университет. От 2017 г. е главен асистент в Института за балканистика с Център по тракология при БАН, където е ръководител на проектa “Тракия и Египет в гръко-римската епоха”. Преподава “Египетско изкуство и култура” в Нов български университет и в СУ “Св. Климент Охридски”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца на войната

Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари.  26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..

публикувано на 10.02.25 в 13:58

Концерт за двама

Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..

публикувано на 10.02.25 в 09:00

Подкаст и театър в библиотеката

Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..

публикувано на 07.02.25 в 08:34

50 картини нежност

12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..

публикувано на 07.02.25 в 08:29

История в картини

Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало.  Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция.  Уредници и директори са..

публикувано на 06.02.25 в 13:36

Нови книги в библиотеката

Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...

публикувано на 06.02.25 в 11:01

Последният романтик

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...

публикувано на 06.02.25 в 08:40