Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валсове по Коледа

Снимка: Личен архив

Красива музика ще зазвучи отново в концертната зала „Проф. Венета Вичева“ в Шумен на 23 декември /сряда/ от 18:35 ч. Александрина Михайлова – една от най-изявените ученички на Райна Кабаиванска, и Станислав Ушев на диригентския пулт ще поднесат музикална палитра от валсове, арии и популярни коледни и новогодишни песни.

Концертът ще бъде при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Местата в залата са ограничени.

Всеки желаещ може да заяви присъствие на телефон 0899817808 – Елена Костадинова.

Александрина Михайлова е родена на 10.04.1998 в Шумен. На 7-годишна възраст започва да свири на пиано в Обединена школа по изкуствата „Анастас Стоянов“ при педагожката Здравка Христова. Участва в редица концерти и конкурси като пианистка. Също така е и дългогодишна хористка в детски хор „Бодра песен“. На 14-годишна възраст започва да се занимава с оперно пеене Обединена школа по изкуствата „Анастас Стоянов“ при педагожката Недка Телбизова. Скоро започват изявите й на концерти и конкурси. Печели редица конкурси сред които конкурса VIVAVOCE 2015 на името на Гена Димитрова в град София, където печели специалната награда и първо място на международния конкурс „Франц Шуберт“ в град Русе през 2014. Участва в няколко концерта със Симфониета – Шумен.

През 2016 се явява на прослушването за майсторския клас на примата Райна Кабаиванска в София. Маестрата я забелязва и я взема в майсторския си клас, но тъй като Александрина още не е завършила училище и все още не знае италиански, не може да отиде в Италия. През 2017 отново взема участие в майсторския клас, вече завършила училище и с познания по италиански, при което маестрата й дава стипендия за обучение в майсторския й клас в Модена.

Вече три години Александрина е част от майсторския клас на примата и се обучава в музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена. Участва в концерти като част от майсторския клас в редица градове като София, Бургас, Модена, Варезе, Мирандола, а през май месец миналата година взе участие в Международния конкурс за певци „Гена Димитрова“ в град Плевен, където печели второ място.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мелодии за душата

„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..

публикувано на 10.07.25 в 08:49

„Кармозинела“ на крепостта

Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...

публикувано на 09.07.25 в 10:11

Спомен за Ростислава

Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..

публикувано на 04.07.25 в 09:34

Комедията, която обра наградите

Представлението „Последният страстен любовник“ на Драматичния театър „Сава Огнянов“ – Русе стана най-награждаваният спектакъл на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. От осем отличия четири отидоха за постановката на режисьора Ивайло Ненов. Комедията спечели Голямата награда за цялостен спектакъл, а също и отличието за режисура, а..

публикувано на 04.07.25 в 08:30

Оперета под звездите

Днес от 21:00 часа пред сградата на община Шумен ще се играе романтичната оперета „Кармозинела“.  Преди 111 години в Шумен на 10 май е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Тази вечер шуменци и гостите на града ще може да видят спектакъла под режисурата на доцент Юлияна Панова.  В ролята на Кармозинела..

публикувано на 03.07.25 в 12:00

„Кармозинела“ изгрява на сцената

Шумен със сигурност може да се нарече родното място на оперетата у нас, тъй като на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени над 30 заглавия, които..

публикувано на 03.07.25 в 09:08
Паметникът на Тодор Колев в Шумен

Награди за най-добрите

Шумен отличи най-добрите комедийни спектакли на второто издание на театралния фестивал „Тодор Колев“. Голямата награда за цялостен спектакъл беше присъдена на „Последният страстен любовник“ на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Същата постановка донесе още три отличия: за режисура – Ивайло Ненов, за мъжка роля – Кадри Хабил и за женска роля..

публикувано на 01.07.25 в 14:56