Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почетният гражданин на Разград Георги Чимширов почина

На 81-годишна възраст ни напусна дългогодишният диригент на Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов” и Почетен гражданин на Разград Георги Чимширов. Той е роден на 27 януари 1939 г. в Чирпан, но над 40 години от професионалната му дейност е свързана с музикалния живот в Разград. От 1971 г. Георги Чимширов е диригент на Разградския симфоничен оркестър, от 1979 г. става негов главен диригент. Под ръководството на Маестро Чимширов се разширява и обогатява репертоарът на Разградската филхармония, оркестърът участва в турнета в различни европейски държави. Името на Чимширов се свързва и със създаването и провеждането в Разград на конкурс за млади пианисти на името на Димитър Ненов, както и с множество инициативи, развиващи музикалния живот в Лудогорието, с образователни концерти и други подходи, с които се популяризират пред разградската публика достиженията на симфоничната музика.

Георги Чимширов е носител на званието „Почетен гражданин на Разград” от 1997 г., той е почетен гражданин и на родния си град Чирпан. Носител е и на Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци.


Погребението все още не е насрочено, тъй като се очаква завръщането на близки родственици от чужбина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осигуряват грижа за възрастни хора

Здравно-социални услуги ще бъдат предлагани по европроект на възрастни и хора с увреждания в община Кубрат, съобщават от там.  Проектът е на стойност над 500 000 лева. Целта е да се осигури грижа в домашна среда на хора от най-уязвимите групи в общината.  Специален фокус се поставя върху самотно живеещи хора с увреждания без определена чужда помощ, но..

публикувано на 06.08.25 в 09:04

Проучват древния град Хелис

Екип от археолози поднови проучванията на тракийския укрепен град Хелис в археологическия резерват „Сборяново". Консервацията и реставрацията на крепостните стени на гетската столица се извършват по проект на Историческия музей в Исперих с финансиране от Министерството на културата, съобщи за БТА ръководителят на проучванията и преподавател в катедра..

публикувано на 05.08.25 в 08:48

Близо 7000 за военни паметници

Военни паметници в област Разград ще бъдат възстановени с държавно финансиране, съобщиха от пресцентъра на oбластната администрация.   В началото на годината областният управител на Разград Владимир Димитров е изпратил искане за целево финансиране на ремонтни дейности по военни паметници в региона след заседание на Областната комисия „Военни..

публикувано на 05.08.25 в 08:33
Снимката е илюстративна

Мъж пострада при пожар

52-годишен мъж пострада при пожар, съобщават от разградската полиция. Сигналът за пожар, възникнал в землището на село Синя вода, е получен около 14:20 часа на 3 август. Пламъците се разгорели близо до ферма, стопанисвана от 52-годишен мъж. По данни на очевидци, огънят тръгнал от старо сметище, което се самозапалило и обхванал около 50 дка сухи..

публикувано на 04.08.25 в 10:54

Аптиспин кампания в Разград

Лятна антиспин кампания за безплатно и анонимно изследване и консултиране за ХИВ и други трансмисивни инфекции организира Регионалната здравна инспекция в Разград съвместно с Българския младежки Червен кръст, информира БТА.  Кампанията ще продължи до края на месеца. Екип от специалисти на РЗИ ще прави бързите тестове. Изследването се провежда..

публикувано на 04.08.25 в 08:44

Ремонтират ДГ "Пролет"

Започна ремонтът на детска градина „Пролет“ в кубратското село Севар. Строителните дейности са част от проект за над 1 милион лева. Парите са от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а срокът за приключване на ремонта е около 370 календарни дни.  Предвидени са пълна подмяна на покрива, вътрешен ремонт, смяна на дограмата,..

публикувано на 04.08.25 в 08:31

Нова измама по интернет

46-годишен разградчанин станал жертва на измама по интернет, съобщават от разградската полиция.  Неизвестен мъж се свързал с него под предлог, че ще купи монитор за компютър, обявен от пострадалия за продажба в сайт за безплатни обяви. Успял да го убеди да въведе потребителското си име и парола за интернет банкиране в неистински виртуален облик..

публикувано на 03.08.25 в 12:01