Успешно бе подновено част от присъственото обучение в Шумен. Това показа репортерската ни проверка. След локдауна, продължил повече от месец, детските градини и ясли отново работят. Засега в класните стаи се завърнаха само учениците от първи до четвърти клас. Останалите продължават с дистанционното обучение.
„От 146 деца в първа смяна имаме само 3, които отсъстват“, обясни Иван Николов, директор на Начално училище „Илия Блъсков“ в Шумен.
Още от миналия септември в училището е въведен динамичен график. Целта е да се избегне струпването на хора пред двата входа. В 8:00 ч. започват часове третокласниците, в 8:20 – първокласниците. Учениците от втори клас влизат в 13:15 ч., а четвъртокласниците в 13:30 ч.
Всички родители са предупредени, че днес няма да има доставки на храна в Начално училище „Илия Блъсков“. „Не знаехме каква бройка да заявим. Говореше се, че много родители няма да пуснат децата си. Но от утре храненето ще се изпълнява по обичайния начин“, обясни Иван Николов.
Пълна е и Детска градина „Братя Грим“ в Шумен. „163 деца са тук, обикновено имаме 170 – 180 деца в групите. Това означава, че почти всички, които сме очаквали, са дошли“, каза директорката Евгения Михова.
Не е нужно родителите да представят медицинско от личния лекар, че децата им са здрави, за да бъдат допуснати до групите. Подписва се само декларация, че малките не са контактували с болни от Covid-19. Евгения Михова е с особено мнение и към двете практики. „Има недобросъвестните родители, които крият за болни в семейството, или не вярват в съществуването на вируса. Има обаче и лични лекари, които издават медицинското, без дори да видят детето. Това е стъпало, което трябва да се прегледа и от Националния щаб и като национална политика да бъде изчистено, за да има смисъл от него“ обясни директорката.
Разразилото се родителско недоволство от подновяването на присъствения учебен процес явно е останало само във виртуалното пространство. „Аз също четох изказвания в известна шуменска фейсбук група, че майките пускали децата, само защото у дома по цял ден ядели и стоели с телефона. Затова обаче отговаря родителят. Ако той има желание да разнообрази делника на детето си, може да го изведе на разходка, може да играе игри с него, ние сме изпращали и учебен материал“, допълни Евгения Михова.
Няма нужда от допълнителни противоепидемични мерки, на това мнение са директорите на Начално училище „Илия Блъсков“ и на Детска градина „Братя Грим“ в Шумен. Трябва само да се спазват настоящите препоръки.
Шумен ще бъде домакин на единайсетото издание на националния форум по дентална медицина "Мадарски конник" на 7 и 8 февруари (петък и събота). На тези семинари стоматолозите се запознават с най-новите тенденции в денталната медицина. Това каза за Радио Шумен председателят на зъболекарския съюз д-р Гергана Велинова. Тя припомни какъв е здравният..
Върховният административен съд отмени наложената на ВиК – Шумен финансова корекция от 5 млн. лв. по договора за изграждане на Пречиствателната станция за питейни води в „Дивдядово“. Делото бе образувано по жалба на ВиК срещу решение на Административен съд – Шумен, с което бе потвърдена корекция от 5,250 млн. лв., наложена по договор с ДЗЗД..
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов ще има приемен ден на 24 февруари (понеделник) от 14:00 часа в зала 203 на общинската администрация. Това съобщават от пресцентъра на общината. От 10:00 до 13:00 часа в същия ден приемни за граждани в кабинетите си ще имат ресорните заместник-кметове и секретарят на общината. На 24..
Бившата директорка на Регионалната дирекция "Социално подпомагане" Севджан Акиф е спечелила конкурса за шеф на териториалното поделение на НОИ в Шумен. Това става ясно от публикувания в страницата на института списък за окончателните резултати и класиране на кандидатите, участвали в конкурса за длъжността. Общата оценка на Акиф е 50,40 точки...
Труп на куче с видими следи от насилие по него е открит във Върбица. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е получен вчера преди обяд в полицейското управление във Велики Преслав. Към мястото на произшествието е насочен полицейски екип. Животното е намерено на склона на отводнителен канал към река Герила във Върбица. Разследващ..
43-годишен мъж от Нови пазар е задържан след отправени закани и заплахи към 29-годишна негова родственица. Това съобщават от шуменската полиция. Сигнал от жената е приет в полицейското управление в Нови пазар. Тя съобщила, че мъжът я заплашвал в интернет с убийство. Създадена е незабавна организация за издирването му. С помощта на полицейски..
"Детската градина „Братя Грим“ в Шумен е акредитирана по Програма „Еразъм+“, което води до иновативност и европейски полезни практики в работата“ съобщи за Радио Шумен директорът на детското заведение Евгения Михова. Неотдавна градината приключи поредния си проект по програма „Еразъм+“, насочен към образователен процес, който съчетава модерни..