Преди пандемията от коронавирус имаше друга, от която пострада целият сектор на свиневъдството в България. През 2019 г. заради болестта бяха унищожени хиляди прасета. Не само малки стопанства, но и индустриални ферми бяха засегнати от африканската чума по свинете.
Секторът още не се възстановил, въпреки средствата за обезщетение, които бяха изплатени. Не са възстановени нивата на производство на свинско месо преди чумата.
Какво става в сектора? Този въпрос задаваме на Полина Хаджистоева, председател на Асоциацията на свиневъдите в България.
Добрата новина е, че почти 90 % от фермите са възстановили дейността си, макар и не в размерите преди африканската чума по свинете. Свиневъдите получиха европейско и национално подпомагане, с което да подобрят биосигурността, да купят нови животни. Фермите не работят с пълния си капацитет, каза Полина Хаджистоева. Не е достигнато и нивото на производство на свинско месо преди кризата в този сектор. Свиневъдите са се надявали, че след поголовното унищожаване на животни ще бъде направена ваксина. В нея виждат спасението от африканската чума.
Според Хаджистоева, вирусът циркулира в природата и има възможност отново да се активизира. Част от фермите са близо до гори, което е сериозен риск. Преместването им обаче все още не е възможно заради нуждата от огромен финансов ресурс. По думите на Полина Хаджистоева нужно е още време, за да се възстановят напълно свинекомплексите в страната.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..