Пандемията от коронавирус не е единствената пандемия, която преживява България. През миналия век е имало епидемии от грип, скарлатина, туберкулоза, морбили. Те са били във фокуса на съществуващите тогава вестници.
Как са били отразявани епидемиите, кой е списвал вестника и е давал съвети? Въпроси, на които намери отговорите в старите издания Здравка Русева.
Разгръщам старите вестници с Маргарита Друмева и Дияна Стефанова от отдел „Краезнание“ в шуменската библиотека. Върху страниците им не са липсвали информации за епидемии, но ето една дописка от в. „Обществен глас“ от 1906 г., в която се обръща внимание на лошата хигиена на шуменските улици и опасността от избухване на заболяване. И тогава, и сега здравето е свързано не само с личната, но и обществената хигиена. Питам двете изследователки кои са били авторите на статиите, например в изданията от преди 1944 г. На журналисти или на здравни специалисти предимно се е разчитало да информират народонаселението.
„В Шуменски общински вестник“ се откроява името на д-р Скорчев, забавен, сладкодумен с чувство за хумор разказвач. Информацията е представена увлекателно, но с фино и силно внушаване на здравните съвети. В една от статиите си той описва как се чувства човек, когато заболее от грип, толкова зле, че чак се отказва от тютюна.
На 11 април 1924 година е описана друга епидемия – от морбили. Изследователките на старите издания смятат, че тогава се е акцентирало върху информираността на хората.
През годините езикът на медиите става все по-експресивен. Времето го диктува, а и има конкуренция между изданията. Това беше един закачлив поглед към медиите и пандемиите, които съпътстват човечеството. Целта бе да разберем, че големи събития преминават през животите на почти всяко поколение. А човекът като разумно същество не трябва да се поддава на паниката, да не се сърди на медиите, че използват експресивен език. Желанието е да информират, а не да плашат.
Така е било преди, така е и сега.
Чуйте целия репортаж на Здравка Русева.
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..