Храмовият си празник ,,Света Схоластика‘‘ отбелязва днес манастир ,,Свети Бенедикт‘‘. Той е основан през 1914 г., намира се в село Царев брод и е единственият действащ католически манастир в Североизточна България.
Пет са сестрите, които сега обитават католическия манастир в близкото село до Шумен. Те разказаха, че заради пандемията хората, които прекрачват прага на обителта, намаляват, но не стихва интересът към лечебния мехлем, който те от години приготвят. Сестра Мария-Агнес каза, че доставките са ставали с куриер.
Вече 20 години сестрите от манастира организират летни лагери за възпитаниците на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в селото. С едно единствено прекъсване през миналото лято. И причината отново е коронавирусът. Заразата обаче не е попречила на връзката на сестрите с децата и те отделят време и внимание на няколко деца, които идват всяка неделя в манастира със своите родители за литургия.
Сестрите разказаха, че когато се разхождат по улиците на Царев брод, малките често ги спират с въпроса кога отново ще бъдат заедно. И това наистина ще се случи, стига ситуацията да позволява.
Сестрите бенедиктинки продължават с благотворителната си работа. Освен да приготвят пакети с храна и да подкрепят бедните и самотни жители на селото, за тях е важно и да говорят с хората, да ги изслушват, а те да знаят, че има към кого да се обърнат в нужда.
По думите на сестрите, стресът и притеснението са основна причина за болестите в днешно време.
След близо една година от началото на пандемията, хората се страхуват повече за парите си и смятат, че вярата винаги ще я има.
Чуйте репортаж на Яна Койчева.
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..