Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сестрите бенедиктинки лекуват души и тела

Снимка: Радио Шумен

Храмовият си празник ,,Света Схоластика‘‘ отбелязва днес манастир ,,Свети Бенедикт‘‘. Той е основан през 1914 г., намира се в село Царев брод и е единственият действащ католически манастир в Североизточна България.

Пет са сестрите, които сега обитават католическия манастир в близкото село до Шумен. Те разказаха, че заради пандемията хората, които прекрачват прага на обителта, намаляват, но не стихва интересът към лечебния мехлем, който те от години приготвят. Сестра Мария-Агнес каза, че доставките са ставали с куриер. 

Вече  20 години сестрите от манастира организират летни лагери за възпитаниците на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в селото. С едно единствено прекъсване през миналото лято. И причината отново е коронавирусът. Заразата обаче не е попречила на връзката на сестрите с децата и те отделят време и внимание на няколко деца, които идват всяка неделя в манастира със своите родители за литургия.

Сестрите разказаха, че когато се разхождат по улиците на Царев брод, малките често ги спират с въпроса кога отново ще бъдат заедно. И това наистина ще се случи, стига ситуацията да позволява.

Сестрите бенедиктинки продължават с благотворителната си работа.  Освен да приготвят пакети с храна и да подкрепят бедните и самотни жители на селото, за тях е важно и да говорят с хората, да ги изслушват, а те да знаят, че има към кого да се обърнат в нужда.

По думите на сестрите, стресът и притеснението са основна причина за болестите в днешно време. 

След близо една година от началото на пандемията, хората се страхуват повече за парите си и смятат, че вярата винаги ще я има.

Чуйте репортаж на Яна Койчева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23
Община Търговище

Изграждат Индустриален парк

Индустриален парк ще бъде изграден в Търговище. Градът е сред десетте областни центъра в България, които Министерството на иновациите и растежа одобри за финансиране. Проектът е на обща стойност над 34 млн.лв.  Очакванията са в града да бъдат привлечени иновативни производства и те да дадат перспектива на жителите му в следващите 10-20 години, заяви..

публикувано на 25.06.24 в 08:27

За чувашите с любов

Неля Атанасова живее над 35 години в Шумен. Във вените и тече кръвта на Волжките българи, родният и град е в далечен Урал, живяла е и в Одеса, където среща любовта. Преди да чуете историята на поредния герой в рубриката „Новите нашенци“, да припомним, че преки потомци на волжките българи са чувашите, които до смъртта на хан..

публикувано на 24.06.24 в 17:39
Шуменски университет

Университетът запазва таксите

Семестриалните такси за студентите в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ няма да бъдат увеличавани за новата академична година. Това заяви доц. Константин Константинов, зам-ректор по учебната и кандидатстудентската дейност. Така висшето училище остава с едни от най-ниските такси в страната.  Днес започна кандидатстудентската кампания..

публикувано на 24.06.24 в 14:26

Боклукчийката, която върна 19 300 лв.

Виждали ли сте чанта, натъпкана с пари и ако случайно намерите на улицата чужда, пълна с банкноти, ще я върнете ли? 50-годишната Джеврие Мехмед попаднала точно на такава рядка находка, докато изпълнявала работните си задължения да чисти смет в Разград. Изплашила се при вида на парите и без да се замисля, веднага занесла непривично тежката..

публикувано на 24.06.24 в 11:45