Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василенко и Редкин представят Лист и Рахманинов

Пианистите Виктория Василенко и Сергей Редкин ще бъдат солисти на концерта на Симфониета Шумен под диригентството на Станислав Ушев. Началото му е днес от 18:35 часа в зала "Проф. Венета Вичева". В програмата са включени Вторият клавирен концерт от Ференц Лист и Третият концерт за пиано и оркестър от Сергей Рахманинов. Ще бъдат изпълнени още фрагменти от сюитите „Арлезианката“ от Жорж Бизе.


Виктория Василенко и Сергей Редкин вече са постигнали значителни успехи и са натрупали богат опит с работата си с музиканти от ранга на Максим Венгеров, Иври Гитлис, Дмитрий Башкиров, Валерий Гергиев, Юрий Темирканов и много други.

Виктория Василенко в успешната си музикална биография има 10 първи награди от авторитетни международни и национални конкурси. Няколко години е стипендиант на престижния фестивал за камерна музика „Музика Мунди” в Белгия, където свири като солист на Фестивалния оркестър под диригентството на прочутия Максим Венгеров. Освен това Виктория Василенко е завършила Националното музикално училище "Любомир Пипков", в класа по пиано на Антонина Бонева и проф. Стела Димитрова- Майсторова. Има бакалавърска степен от факултета "Музика" на Нов Български Университет. Паралелно с това завършва музикалния колеж "Кралица София", Мадрид при проф. Дмитрий Башкиров и клавирната академия "Лаго ди Комо", Италия. Артист е на музикалния колеж "Кралица Елизабет", Ватерло (Белгия) в класа на проф. Луи Лорти и Аведис Коюмджиан. През юни 2019 г. завършва магистърска степен в Брюкселската Музикална Академия при проф. Боян Воденичаров. Виктория Василенко е хоноруван преподавател към клавирната катедра на инструменталния факултет и докторант в Национална Музикална Академия „Панчо Владигеров“ от 2019 г. Носител е на „Кристална Лира“ за млад изпълнител за концертни сезони 2007-2008 г. и 2011-2012 г. Номинирана за млад музикант на годината през 2009 г. Концертира на сцени като BOZAR, Flagey, Chateau du Lac, Ghent Opera House, Piano's Maene (Белгия), Alte Oper (Франкфурт, Германия), Auditorio Nacional (Мадрид) и Palau de Musica (Барселона, Испания), Atheneum (Букурещ, Румъния), Teatro de la Maestranza (Севиля, Испания), NYUAD Art center (Абу-Даби) и много други. Солист на: Брюкселски камерен оркестър, Валонски камерен оркестър (дир. Франк Брале), Кралски филхармоничен оркестър на Севиля (дир. Джон Акселрод), камерен оркестър на Линкълнууд (САЩ), Кралски филхармоничен оркестър на Ливърпул (Англия), Филхармоничен оркестър "Джордже Енеску", Симфоничен оркестър на Биел (Швейцария), с който записва диск за проекта "Mozart double" през март 2019 г. и много други.

Респектиращи са и постиженията на Сергей Редкин. Роден е на 27 октомври 1991 в гр. Красноярск, Сибир. Започва да свири на пиано от петгодишна възраст, а на шест постъпва в Музикалното училище. През 2004 г. става лауреат на конкурса по композиция „Валери Гаврилин“ в гр. Санкт-Петербург. Впоследствие продължава музикалното си образование в ССМУ към Санкт - Петербургската консерватория. Получава първите си сериозни награди на международни клавирни конкурси, сред които: първа награда на конкурса „С. Рахманинов“, голямата награда на конкурса „Ф. Шопен“ и др. През 2009 г. става студент в Държавната Музикална Академия „Н. Римски – Корсаков“, гр. Санкт-Петербург в класа на проф. Александър Сандлер. Също така продължава образованието си като композитор при проф. Александър Мнацакян. 2011 и 2012 г. Сергей Редкин е студент в клавирната академия „Лаго ди Комо“ в Италия. През 2012 и 2013 г. той печели първи награди на III Международен клавирен конкурс „Май Линд“ във Финландия) и в VI Международен конкурс „С. Прокофиев“. През 2016 г. Валери Гергиев кани Сергей за солист на редица концерти, заедно с оркестъра на Марийнски театър. Сред престижните концертни зали се нареждат Парижката филхармония, Бруклинската Музикална Академия (Ню-Йорк), Аудиторио Насионал в Мексико, Мюнхенската филхармония. След като бива номиниран от световно наложилия се американски композитор Филип Глас, диригентът Денис Ръсел Дейвис и японската пианистка Маки Намекава, през 2018 г. Сергей Редкин получава ежегодната специална награда на клавирния фестивал в Рур, Германия. Сергей Редкин концертира в Москва, Санкт-Петербург, Германия, Австрия, Франция, Полша, Финландия, Швеция, Белгия, Израел, Португалия и др.

Още може да чуете от интервютата с Виктория Василенко и Сергей Редкин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04

Огнени танци на сцената

Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров.  Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...

публикувано на 30.01.25 в 12:18

Живот в неравноделни ритми

Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..

публикувано на 28.01.25 в 09:06

Изходът между добро и зло

Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..

публикувано на 27.01.25 в 08:38

Красива история на сцената

Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..

публикувано на 24.01.25 в 08:51