Ярки шедьоври в творчеството на Лудвиг ван Бетовен ще прозвучат на 8 април от 19:05 часа в концертна зала „Проф. Венета Вичева“в Шумен. Знаменитата Пета симфония и Петият концерт за пиано олицетворяват двубоя със съдбата, борбата за щастие и триумфалната победа на човека над несгодите. Темите, които композиторът повдига, не губят актуалност дори две столетия по-късно.
В началото на концертната вечер публиката ще се потопи в по-изящната и фина музика от „Лунната соната“, която пианистът Георги Черкин майсторски е украсил с оркестрови багри.
Черкин е автор на уникални аранжименти за пиано и оркестър на класически произведения, писани само за пиано. Концепцията на музиканта е да запази напълно клавирния оригинал и чрез добавянето на оркестрови тембри, чрез които постига по-богата звукова картина. Майсторски изработени, тези „симфонизации“ се радват на възторжено одобрение в Европа, Азия и Северна Америка.
Концертът „Бетовен 5 + 5“ ще се състои под диригентството на Станислав Ушев. От Симфониета – Шумен напомнят, че поради действащите противоепидемични мерки местата в зала „Проф. Венета Вичева“ са ограничени, а носенето на предпазни маски е задължително.
Фънк, джаз и класика се събират тази вечер заедно в един завладяващ концерт на формация FunKtion и Симфониета Шумен. Групата е създадена в началото на тази година от възпитаници на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София. Само два месеца след сформирането си FunKtion правят първия си концерт, приет с огромен успех. Оттогава..
Съвместен концерт с фънк/джаз групата FunKtion предлага на своите почитатели Симфониета Шумен. Под диригентската палка на Славил Димитров на сцената ще се обединят енергията на джаза и богатото симфонично звучене на оркестъра, за да създадат впечатляваща звукова хармония между класиката и съвременния груув. Концертът е тази вечер от 19:05 ч. в..
„Койчев Джаз Трио“ се включва в концертния цикъл „Есенни джаз вечери“ в Русе. Съставът включва един от радетелите на академичното джаз обучение в България – проф. Веселин Койчев (китара) и неговите деца - Светлина Христова (вокал) и Петър Койчев (китара). От 19:00 ч. тази вечер в пленарната зала на община Русе музикантите ще изпълнят любими джазови..
Българският Боб Дилън, известният столичен бард и поет Ивайло Диманов, гостува в Шумен с най-новата си стихосбирка „Изтанцувай го тоя живот“. Сборникът съдържа 48 нови творби на поета, както и диск с авторските му песни. Издаването му е част от Националната литературна награда “Христо Смирненски”, чийто лауреат стана Ивайло Диманов през декември..
Предсватбената моминска традиция Къносване на булка - „Къна геджеси“ бе представена на празника „Кралевско веселие“ в търговищкото село Кралево. Това бе основният акцент на второто издание на празника, организиран от Народно читалище „Пробуда “ в Кралево, със съдействието на кметството и община Търговище. Събитието се съфинансира по програма „Култура..
За първи път в пространството на галерията в шуменската библиотека своите картини подрежда художникът Александър Величков. Изложбата е наречена „Следа от лято“ и събира творбите от всички периоди на творчеството му и изявата му като артист. Заглавието на експозицията е условно и се отнася до всички лета, които са оставили следа в нас, казва..
По случай професионалния празник на архивните служители Държавният архив в Силистра представи изложба с новопостъпили дарения. Сред тях са документи и снимки, свързани с историята на града, значими личности и културни институции. Експозицията е и израз на признателност към дарителите, които съхраняват местната памет. Силистренският държавен..