Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът свиква Народното събрание

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев подписа днес указ, с който свиква новоизбраното 45-о Народно събрание на първо заседание на 15 април от 9 ч. Това съобщават от прессекретариата на държавния глава.

Радев подписа указа, след като в Държавен вестник днес бяха публикувани резултатите от парламентарните избори на 4 април. Президентът вече заяви, че няма намерение да бави конституционната процедура. След свикването на първо заседание предстои президентът да проведе консултации с парламентарно представените партии. След това държавният глава ще връчи мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарна група – тази на ГЕРБ. Ако от партията на Бойко Борисов не успеят да съставят правителство, президентът ще връчи проучвателен мандат на втората по численост партия – „Има такъв народ“ на Слави Трифонов. Ако и тя не успее да състави правителство, държавният глава предоставя възможност за формиране на кабинет на парламентарна група по свой избор. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмична прогноза

На 3 март валежите навсякъде ще спрат, облачността ще е променлива. Вятърът от север ще се усили до умерен и с него ще прониква по-студен въздух. Минималните температури ще са между -1° и +4°. Максималните температури най-често ще са от 5° до 8°. Следобед вятърът постепенно ще отслабне, във вътрешността на района облачността ще намалее до слънчево...

публикувано на 02.03.25 в 14:44

Арест за изнудване и заплахи

ГДБОП арестува петима за изнудване и заплахи, сред които трима чужденци. Това съобщиха от Апелативна прокуратура- Варна.  Спецоперацията е  реализирана на територията на областите Ямбол и Пловдив на 28 февруари 2025 г. от служители на ГДБОП от секторите в Шумен, Сливен и Пловдив, под надзора на Окръжна прокуратура – Шумен.  В момент на отнемане..

публикувано на 02.03.25 в 11:34

Ден за прошка

Православните християни празнуват днес Прошка, Неделя Сиропустна или Сирни заговезни. От утре започва Великият пост, който продължава 40 дни до Възкресение Христово - Великден. Традицията  на Сирни Заговезни изисква всеки да поиска и да даде прошка на хората около себе си. Повечето ритуали и обреди символизират възраждащата се природа. На трапезата..

публикувано на 02.03.25 в 07:21

Облаци и дъжд в неделя

Днес ще е облачно, на много места ще вали дъжд, който в крайните северозападни части на района и в планините е възможно да се примесва със сняг.  Привечер валежите почти навсякъде ще спрат и облачността ще започне да се разкъсва.  Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, до вечерта ще се обърне от север.  С него ще нахлува по-студен въздух и..

публикувано на 02.03.25 в 06:28

Ученици решават "Кризата във Венецуела"

Ролева игра "Модел ООН – Съвет за сигурност" на тема „Кризата във Венецуела" се провежда днес и утре в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров" в Шумен. Организатор е Градският ученически парламент към Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ - Шумен. Играта пресъздава начина, по който..

публикувано на 01.03.25 в 16:41

Иззеха нередовна козметика

Нередовна стока за над 90 000 лева иззеха служители на Териториална дирекция Митница Русе. Става дума за козметични продукти без документи за произход, съобщиха от Агенция "Митници". Инспекторите са спрели за проверка лек автомобил с българска регистрация, пътуващ в посока Румъния. При физическия контрол те са открили четири кашона и два чувала,..

публикувано на 01.03.25 в 14:28
Снимката е илюстративна

Затварят улици на трети

Промени в организацията на движението въвежда Община Шумен по случай националния празник Трети март. От 14 до 20 часа временно ще бъде спряно движението на моторни превозни средства в централната част на града. Въвежда се временен режим на движение с пълно затваряне на пътя по ул. „Панайот Волов“ от кръстовището с ул. „Цар Иван Александър“ до..

публикувано на 01.03.25 в 12:39