Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преславните дни оживяват

Снимка: Археологически музей Велики Преслав

Велики Преслав се превръща в сцена на средновековното културно наследство. На 22 и 23 май в Дворцовия център на историко-археологическия резерват ще се проведе поредният събор „Преславни дни 2021“.

Той ще представи бита и традициите на нашите предци през IX-X век. Жива история, демонстрации, средновековна школа за млади войни, средновековни музика и танци, занаятчийски работилници и щандове са част от програмата на събора. В двудневното събитие ще се включат над 110 реконструктори, обясни директорът на Археологическия музей Александър Горчев.

„Идеята ни е да покажем, че Преслав е бил център на велика българска империя, редом с Гърция и империята на франките в Европа“, каза Горчев.

Тази вечер от 17.00 часа в Археологическия музей във Велики Преслав ще бъде открита изложба за Гетската столица „Хелис“, представяща вещи от бита на тракийското племе гети. От 18.30 часа ще се състои концертна програма, която ще постави началото на инициативата Нощ в музея. Предвидени са прожекции на образователните филми на музея, занимателни игри, свързани с глаголицата и кирилицата.

Съборът "Преславни дни 2021“ ще бъде открит от 11 часа на 22 май, в неделя събитията са от 10 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диригент за един ден

Ранното кариерно ориентиране е безценен опит! “Мениджър за един ден” е най-значимата и мащабна образователна програма у нас за младежи над 16 години. Това казват от организацията „Джуниър Ачийвмънт България“, които са в основата на проекта от няколко години. В рамките на един ден участниците се запознават с реалната работна среда в компании и..

публикувано на 09.10.25 в 12:46

Есенен джаз в Русе

Утвърдените имена в джаза – „Сашо Поповски Трио“, „Койчев джаз трио“, „Даниела Белчева квартет“, „Радослав Славчев квинтет“ и „Фънкалеро“ ще изгреят на сцената в Русе.  „Есенни джаз вечери“ е концертен цикъл, който ще радва русенската публика всеки четвъртък от 9 октомври до 6 ноември в Пленарната зала на Община Русе от 19:00 часа при вход..

публикувано на 09.10.25 в 09:35

А някой кара колело...

Днес Регионалният исторически музей – Търговище открива своята нова временна изложба „А някой кара колело…”, посветена на 120 години от основаването на Съюзно колоездачно дружество „Орел” – едно от най-старите и най-активни в страната. Експозицията ще бъде открита тази вечер от 17:30 ч. в Славейковото училище. Сред експонатите са велосипеди на..

публикувано на 08.10.25 в 14:22
Младежки дом - Шумен

Младежкият дом споделя изкуство

За 54-ти път Младежкият дом в Шумен открива новия си творчески сезон. И както ѝ прилича на подобна институция това ще се случи с концерт на всички формации и школи към нея. Събитието е тази вечер с участието на Клуба по спортни танци „Фея Денс“, танцовите формации “Emotion” и „WоW”, Театралната работилница „Слънчеви усмивки“, Вокалното..

публикувано на 08.10.25 в 09:30

Алиса Торосян с нова изложба

Изложба живопис "Арменска душа" на Алиса Торосян ще бъде представена днес - 2 октомври, от 17.00 часа в източното фоайе на концертната зала на читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Ще бъдат подредени 15 акварелни платна с пейзажни импресии. По-голямата част от тях са рисувани през последните месеци, специално за тази изложба. Художничката използва..

публикувано на 02.10.25 в 12:56

Константина Радева с дебютна изложба

Първа самостоятелна изложба „Епизоди“ ще открие тази вечер единайсетокласничката Константина Радева от шуменското Средно училище "Сава Доброплодни“.  Експозицията включва 30 живописни платна, изпълнени в масло, акварел и въглен. Радева е спечелила множество награди за творчеството си.  За Радио Шумен тя каза, че името „Епизоди“ се поражда от идеята..

публикувано на 02.10.25 в 09:02
Димитър Христов

За поезията в музиката

Естетика или еклектика са по-голяма част от текстовете в съвременната българска музика? Намира ли място в песните качествената българска поезия? На тези и други въпроси отговаря писателят Димитър Христов.  Само преди дни той бе част от журито на Международния фестивал за популярна песен „Есенни шуменски вечери“. Поет, драматург и преводач. Бил е..

публикувано на 01.10.25 в 16:13