"Керван за гарвани" е дебютният роман на Емине Садкъ. Тя е родена в Дулово, живее в Исперих и учи във Велико Търново. Книгата се издава след като Емине спечели Голямата награда в Националния студентски литературен конкурс "Боян Пенев" в Шумен през 2019 г.
Премиерата на изданието беше в Шумен, на ЖП гарата, във втория ден на тазгодишното издание на най-стария студентски литературен конкурс в страната. Пред публиката в неконвенционалното за арт общуване пространство на БДЖ романът бе представен от редактора Азиз Таш, под съпровода на музиканта Мирян Колев.
Книгата проследява търсенето, дилемите и перипетиите в откриването и загубата на любов, спасение и собствена идентичност от страна на персонажите. Действието прекосява села, градове и столица. В книгата герои от различни етнически общности и културни пространства преплитат съдбите си. Освен на личните съдби "Керван за гарвани" не пропуска и една травматична за националното пространство тема - тази за възродителния процес. При това не търси реваншизъм, не се изкушава да представи историята от гледната точка на властта или жертвите. Акцентът е по-скоро върху личното начало, върху начините да запазим човешкото, да продължим да общуваме помежду си, без да фундаментализираме различията между нас, без да допускаме сегрегация. Без да сме глухи за ставащото в селото и малкия град.
Още чуйте от разговора с Емине Садкъ, която отговаря на въпроса защо избра "Керван за гарвани" да разкаже истории, свързани с града и селото, както и защо почти всички от героите будят симпатия у читателя.
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..