Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

PCR на границата с Турция - 20 лева

Снимка: архив Маги Гигова

Турската страна ще улесни от юни влизането на пътуващите и туристите от България. Това съобщи новият генерален консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю. 

Той поясни, че със съдействието на Търговско-промишлената палата в Одрин на границата ще работи лаборатория за изследване с PCR тестове на цената от 110 турски лири или 20  лева. Времето за издаване на документа е 30 минути. Това се прави с цел улесняване на преминаващите през ГКПП "Капитан Андреево" - "Капъкуле". 

Официално Турция и България вече дават възможност за пътувания със сертификати за поставени две дози на ваксините срещу Covid-19. 

Приемат се документи за вече одобрените ваксини у нас „Пфайзер“, „Астра Зенека“, „Модерна“ и „Янсен“. „Турция също така ще приема туристи и с медицински документ, доказващ наличието на антитела, след преболедуване или ваксина“, съобщи консулът. Той поясни, че всеки може да пътува до Турция и с отрицателен PCR тест, валиден за 72 часа от датата на издаване у нас. 

„В момента пандемията и в двете държави отшумява, очакваме туристите да започнат да се връщат в Турция“, подчерта новият генерален консул.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

269 пожара за денонощие

269 пожара са изгасени за последното денонощие, тази нощ не се е налагала евакуация на хора.  Хеликоптери от Франция, Словакия и Унгария вече са в България. Има готовност до час да започнат работа, част от тях ще бъдат насочени към пожара над село Илинденци, където ситуацията е най-тежка, съобщиха на брифинг от МВР.  Очакват се два самолета на Швеция..

публикувано на 28.07.25 в 09:33

Слънце, дъжд и гръмотевици

Между 20° и 24° бяха температурите в 6:00 ч. тази сутрин в региона. В Шумен са измерени 22°, атмосферното налягане е 978 хектопаскала, а относителната влажност на въздуха – 73%. Сутринта ще е слънчево. Около и след обяд от запад ще се развива купеста облачност и по-късно на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици, валежи ще има и през..

публикувано на 28.07.25 в 07:16

Овладени са пожарите в Русенско

Овладени са няколкото големи пожара в Русенско, съобщи областният управител Драгомир Драганов.Трима души бяха леко обгазени. Огънят унищожи четири автомобила и две постройки. Ситуацията беше най-тежка на две места – край село Николово и вилните зони в близост до паметника на русофилите в града. Първият пожар обхвана площ от около 100 дка.,..

публикувано на 27.07.25 в 19:25

В очакване на храмовия празник

Манастирът "Св. Пантелеймон" в местността Патлейна край Велики Преслав ще отбележи храмовия си празник на 27 юли.  От 19:00 часа днес ще бъде отслужена вечерня. От 9:00 часа в неделния ден ще започне тържествената литургия, а след водосвета ще бъде осветена и обща трапеза. В понеделник ще бъде отслужена литургия с благодарност към ктиторите и..

публикувано на 26.07.25 в 12:14

Четирима задържани с наркотици

Специализирана полицейска операция за противодействие на наркоразпространението и противообществените прояви е проведена тази нощ на територията на ОД на МВР-Разград. Това съобщиха от разградската полиция.  Около 21.30 часа в петък по улица „Марица“ е спрян автомобил „Ауди А6“, управляван от 22-годишен младеж от село Благоево. Установено е, че..

публикувано на 26.07.25 в 09:41

Гореща събота

Температурата на въздуха в Североизточна България към 6:00 часа е от 19 градуса в Шумен до 25 градуса в Силистра.  Атмосферното налягане в Шумен е 988 хектопаскала, о тносителната влажност – 70 %. Днес отново ще е слънчево и горещо. Вятърът ще е слаб от юг, следобед слаб до умерен от югоизток и изток.  Максимални температури между 38 и 43..

публикувано на 26.07.25 в 06:27

Леопардът забелязан край кв. "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 18:35