Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градината на райската ябълка

3
Снимка: Радио Шумен

Защо райската ябълка в градинката на Разперко е с „патерици“? Нейната история е интересна, защото е пресадена в парка след събаряне на къща в центъра на Шумен. Характерни ли са за нашите географски ширини райските ябълки? Дървото вече е наклонено и за да не се чупи, вече е укрепено с метални шини. Къде още в градска среда има редки видове дървета, как ги съхраняваме, следим ли състоянието им?

Чуйте репортаж по темата на Здравка Русева.

Някога дървото е живяло в двор на къща на улица, която я няма на съвременната карта на града. То било от рядък вид. Тогавашните озеленители на града го пренесли в парка до сградата на общината, където продължава да живее, цъфти и ражда плодове, спомни си Елка Димитрова от общинското предприятие, което се грижи за зелената система на Шумен.

"Дълги години дървото не представляваше никаква атракция за гражданите, защото листата и листната маса се сливаха с околността. Когато след десетина година след преместването то започна да дава плодове и те се оцветиха в оранжево, хората ги забелязаха за първи път. Започнаха да питат какво е това дърво“, каза тя.

В града има и други райски ябълки в частни имоти, но тази райска ябълка е единствена в обществена зелена площ. Болните дървета са като хората. Ако не полагаш грижи, изчезват.

А дървото се е хванало здраво за живота, макар и наклонено от старост и с „патерица“, за да не се пречупи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Яница и Иван Бобчеви

Сватбен ден с кауза

Младоженците Яница и Иван Бобчеви подариха една положителна и вдъхновяваща история. Двамата са заедно от шест години, а от близо седмица са вече съпруг и съпруга. При подготовката на сватбата им се ражда идеята да се откажат от цветя в най-хубавия ден и да дарят тези средства за нещо полезно за Велики Преслав.  И двамата са били и преди доброволци в..

публикувано на 14.06.24 в 10:48

Панагюрското съкровище в Садина

В поповското село Садина гостува Панагюрското златно съкровище.  В  неделя, 16 юни, то ще бъде изложено от 10:00 до 14:00 часа в Капанския етнографски комп лекс в селото. Не знаем колко пъти и дали подобна ценност е била излагана в малко селище, но това се случва и хората очакват с нескрито вълнение да видят златното съкровище, чийто гастрол в..

публикувано на 14.06.24 в 09:33

Започва кампания "Прегърни ме"

Кампания за приемни родители организира община Шумен. Интерес към приемната грижа през годините е имало от различни хора, както от пенсионери, така и от по-млади. Хора, които отварят сърцата и домовете си за деца в нужда, давайки им подкрепа, сигурност и уют.  Преди години Шумен е сред първенците по извеждане на деца от социалните институции, но..

публикувано на 14.06.24 в 08:27

Осем дни безводие в Тъкач

От няколко месеца жителите на каолиновското село Тъкач са с нарушено водоподаване, а от 8 дни са без капка вода – нито в светлата, нито в тъмната част на денонощието. За това сигнализираха жители на населеното място. През последните седмици има много повредени електроуреди, перални и бойлери. Хората плащат за вода, която не са изразходвали, разказват..

публикувано на 13.06.24 в 15:32

Абитуриенти се разделят с хора

Традиционният годишен концерт на хор "Свети Георги Победоносец" при Общинския младежки дом в Русе ще бъде изнесен днес. С концерта завършва творческият сезон за музикантите и певците от хора, защото плановете са следващият да започне по-рано, още в началото на септември.  Какво са включили в програмата на концерта, за раздялата с абитуриентите и за..

публикувано на 13.06.24 в 11:21
Община Попово

Модерна кухня за патронажа

Ново оборудване ще получи Домашният социален патронаж към община Попово. От обновяването на материалната база за приготвяне на храна ще се възползват стотици жители на територията на общината. Новото обзавеждане за Домашния социален патронаж се осъществява по проект, като община Попово има договор за съвместна дейност с Фонд „Социална..

публикувано на 13.06.24 в 08:21

Гласът на поетите

Докато по отношение на политиката се водят спорове дали тя е способна да разедини, или да обедини хората, то по отношение на културата всички сме съгласни, че нейната спасителна мисия е да обедини обществото около нещо съзидателно.  Човекът на изкуството е в пряк досег с човешкия живот и всяко социално сътресение е способно да промени гледната му..

публикувано на 12.06.24 в 15:48