Анимацията „оживява“ артефактите от изложбените зали и се превръща във все по-важна част от музейната работа, която презентира музеите и привлича туристи. Това каза директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Даниел Руменов при откриването на третия Преглед на музейните анимации.
15 доклада ще бъдат изнесени в теоретичния панел на двудневния форум, чийто домакин е шуменският музей. Добри практики представят музейни специалисти от Велики Преслав, Исперих, Русе, Варна, Ямбол, Сливен, Благоевград, Стара Загора и „Етър”-а. С теоретични разработки участват и специалисти от СУ „Св. Климент Охридски”, УНИБИТ, Сдружението за устойчив туризъм – Пирински туристически форум, както и къща музей „Панайот Волов” и ДГ „Братя Грим” в Шумен.
„Миналото влиза все повече във фокуса на обществения живот и артефактите трябва да бъдат вкарани в понятен разказ, а това най-често за различните аудитории става през анимациите. И те ще придобиват все по- голямо значение, поради което трябва да се търси финансиране, което да осигурява устойчивост“, заяви доц. д-р Георги Вълчев от Софийският университет, участник във форума.
Теоретичният панел ще продължи до 18.00 часа, когато ще бъдат открити изцяло обновените зали „Праистория” и „Античност” от постоянната експозиция на Регионалния исторически музей в Шумен. Утре - 10 юли, от 10.30 часа демонстрации и атракции ще представят музеите от Благоевград, Исперих, Велики Преслав, Русе, Стара Загора и Габрово.
Административно наказание 1000 лева глоба получи мъж от шуменското село Градище, уличен в бракониерство на два благородни елена. Единият бил открит мъртъв в землището на село Белокопитово през февруари 2023 г., а другият край село Градище на 9 септември 2024 година. При втория случай извършителят Х.Х. (на 25 г.) бил заварен на място да разфасова дивеча..
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов поставя началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“, която цели да насърчи изявени деца и младежи от общината. Всеки месец кметът ще поздравява деца, ученици и младежи с безспорни успехи във всички сфери. Първото издание на инициативата ще е в сряда, 21 май, от 10:00 ч. в общината...
Община Шумен въвежда временна организация на движение във връзка с тържественото връчване на „Награда на Шумен за образование и наука“ за 2024 г., честванията за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянката книжовност и провеждане на абитуриентските балове. За времето от 8:00 часа..
Децата от Девето основно училище „Панайот Волов“ в Шумен се поздравиха с поредна победа и спечелиха състезанието на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“, което се проведе за единадесети път в Свиленград. Под ръководството на треньора Слави Димов те записаха първи места и в двете дисциплини „Бойно разгръщане на състезателна пътека“ и „400..
60 трудови злополуки са регистрирани в Шуменска област през 2024 г., като 52 от тях са станали по време на работа, а останалите – при отиване или връщане от работа. Най-много са трудовите злополуки в дейността производство на метални изделия, събиране и пречистване на води и производство на електрически съоръжения. Това съобщи..
В Световния ден на пчелата деца от Детска градина „Пчелица“ в Шумен бяха на гости в кметския кабинет. Димитър и Еджем имаха възможността да седнат на стола на кмета проф. Христо Христов и да споделят своите цели, ако те бяха кмет на община Шумен. Димитър заяви, че като кмет би желал да има повече време за почивка на децата, а Еджем поиска повече..
Само 5 картини ще се върнат в Шумен от благотворителната изложба в Народното събрание на учениците по изобразително изкуство на Средно училище „Сава Доброплодни". Откупени са останалите 28 творби. Средствата отиват в общинския фонд за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. „В столицата бяха подредени 33 детски творби, защото от 33..