Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богато археологическо лято

4
Снимка: Исторически музей Попово

Ранен християнски храм от края на 4 век идентифицират археолозите при тазгодишните разкопки на крепостта „Коваческо кале“ край Попово. Той лежи под базилика от 6 век, открита при предходния сезон.

Ранният храм е почти без следи от каменните зидове, но с изцяло запазен тухлен под върху, който се откриват множество архитектурни детайли от колонада - фрагментирани, напукани и обгорени от хунския пожар. Силно повредено стъклено кандило с верижка, вероятно използвано в литургиката и малък сребърен кръст допълват набора на находките. 

Археолозите попадат и на детайл от олтарна преграда, идентичен с фрагменти от олтарна маса, открити преди 50 години пред стените на крепостта.  „Масата е била с размери- 2 на 1 метър и предполагахме, че принадлежи на голям християнски храм от 4-5 век.

Ето тази научна загадка вече е решена. Храмът, в който се е намирала тя, е този от края на 4 век, който идентифицирахме сега“, обяснява доц. Олег Александров, ръководител на проучването. Базиликата от 6 век, която попада в рамките на комплекса с късноримския балнеум и неговите помещения, който се проучва вече трета година, всъщност е била възстановена върху руините на по- ранния храм. Сред резултатите от разкопките са и добре запазената писцина с форма на четирилистник и голямата монетна находка от над 1500 монети.

Защо това са находки с голяма научна стойност чуйте в разговора на Ивелина Иванова с доц. Олег Александров.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ТЕЛК неволи в Шумен

65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите.  Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..

публикувано на 18.02.25 в 08:25
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26