Два научни екипа, независимо един от друг, направиха едно и също научно откритие. Екипът на проф. Николай Начев от Шуменския университет и на д-р Николай Коджабашев от БАН регистрираха със следи и снимки присъствието на семейство евразийски бобри в защитената зона „Ломовете“. Откритието е с изключителна научна стойност, защото от 150 години се приемаше, че бобрите са изчезнали.
Екипът от Шуменския университет тръгва по следите на бобрите, след като ловец от района съобщил, че по течението на река Русенски Лом има характерно изменение на коритото.
„Установихме две животни. Напълно е възможно колегите, които паралелно са работили, да са установили същите две животни. Добрата новина се състои в това, че има новообразувана популация, т.е. бобърът се върна в българската фауна“, каза проф. д-р Николай Начев от ШУ „Епископ Константин Преславски“.
Първата научна информация за следи от живот на вида е от септември 2020 г., а фоторегистрацията е от април 2021 г. Учените наричат бобрите "хидроинженерите на природата".
„Много ценен е с това, че той укротява теченията на реките, което прави присъствието му изключително благоприятстващо някои други видове, като видрата“, каза още проф. д-р Начев.
Учените искат да осигурят спокоен живот на бобрите, пазят в тайна точното им местообитание, за да им осигурят възможност за размножаване. В миналото са били избивани заради кожата и секрецията от жлезите, които са били използвани в козметиката.
„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен. Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..
Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген? Темата за сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..
Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..