С подписка до общинската администрация населението на антоновското село Изворово настоява да се вземат спешни мерки, за да не падне покривът на читалището след поредните дъждове. Над 10 хиляди тома съхранява читалищната библиотека, но както знаем, читалището на село се ползва не само за културни и просветни дейности, но и за избори, за срещи с граждани по важни теми и т.н. Ромското население на Изворово, което е преобладаващо в населеното място, го ползва и като сватбена зала, след като общината позволила.
През 2007 година покривът на читалището е основно ремонтиран, но качеството е такова, че няколко години по-късно протича, така е и досега, разказва секретарят на Народно читалище „Отец Паисий 1929“ Марияна Велинова. Твърди, че заедно с кмета от години поставят проблема и нищо. Чуйте в какво състояние е днес читалището и защо хората са спрели да влизат в сградата.
Разговаряхме и с други хора от Изворово - дългогодишни учители, общественици, представители на настоятелството. Оказва се, че състоянието на читалището е един от редицата проблеми, с които се срещат всеки ден, заедно с безводието, стария ВиК водопровод, чистотата и грижата за гробищния парк. И за тях са писали до общината. В основата на неглижирането на проблемите им изтъкват политически различия между местната и общинската власт – кметът на селото е от ГЕРБ, общинската власт - от ДПС.
На ясно формулираните и конкретно зададени въпроси до общинската администрация в Антоново получихме следния отговор (пълния текст е без съкращения): "Инспекция на читалищната конструкция е направена и е видно, че се нуждае от ремонт. Мерки по ремонт на покрива в момента не могат да се вземат, защото към момента нямаме финансова възможност". Попитахме още дават ли си сметка, че рухването на читалищния покрив ще изисква многократно повече средства от джоба на данъкоплатците, но от лаконичния отговор следва да разбираме, че и за това си дават сметка, въпросът е докога.
Продължаваме да следим темата.
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..