Бъдещето на производството на храни е спешен въпрос. Представете си, че екосистемите ни се влошат до такава степен, че жизнено важни култури вече не растат. Как ще се изхранваме тогава? Този въпрос повдигна нидерландската министърка на земеделието, природата и качеството на храните Карола Схаутен, гостувайки на Международния изследователски институт по хранителна политика още миналата година.
Може би до преди няколко години не беше известно сред широката общественост, че отглеждането на животни и растителни култури също слага своя въглероден отпечатък върху Земята. Затова в страна като Нидерландия са стигнали до извода, че трябва да се разработи устойчива форма на производство на храни на планетата ни, където в момента качеството на почвите се изчерпва, биоразнообразието бързо намалява, расте и липсата на чиста питейна вода.
Нидерландия изглежда готова да поеме това предизвикателство: страната е 237 пъти по-малка от САЩ с население от 17 милиона. Това е една от най-гъсто населените страни в света, но същевременно втора по износ на земеделска продукция.
България отдавна не е сред водещите страни по износ на земеделска продукция и храни. Може ли обаче новата стратегия на ЕС „От фермата до трапезата“ за здравословна и устойчива храна да даде рестарт на животновъдството и земеделието в страната ни. Ивайло Пенев има малка кравеферма край Попово и от повече от 10 години се бори с проблемите. Още по темата чуйте в рубриката „Рестартирай Европа: по-силна - за теб“, подготвена от Радослав Генчев.
Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..