Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на специалните хора

Снимка: Pixabay

3 декември е Международен ден на хората с увреждания. Той е обявен от Генералната асамблея на ООН през 1992 година. Целта е тези хора да бъдат приемани като равнопоставени в обществото.

Много неща се промениха в България през последните години. Животът на инвалидите не е сред тях. Преобразихме отношението си само на думи и вече ги наричаме хора със специални потребности. Във всеки строителен проект има стандарти, с които той трябва да е съобразен заради хората с двигателни проблеми, но парадокси със стръмни пасарелки и очакълени горски пътеки за инвалиди не липсват.

От началото на пандемията почти забравихме за специалните хора, защото просто не ги виждаме по улиците. Ако имате близки, приятели или познати със специални потребности, не им честитете 3 декември и не бъдете снизходителни към тях. Това не е празник, а повод да си спомним, че има и такива хора сред нас и ако ги обичаме, трябва да се отнасяме към тях като към равни. С уважение към затрудненията им, но и с даване на възможност, подкрепа и изисквания да покажат най-доброто, на което са способни.

За семействата с ученици - аутисти предизвикателствата са още по-големи, разказва Десислава Николова от Шумен - майка на 12-годишния Александър. Още по темата чуйте в интервю на Мина Денева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече площи с тютюн

Над два пъти се увеличиха регистрираните тютюнопроизводители през последните години в страната. А тази година има увеличение и на площите с тази култура. Това каза в интервю за Радио Шумен председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев. В региона приключи засаждането на тютюна.  Какви са притесненията на стопаните в..

публикувано на 06.06.24 в 08:20

Тайната на вкусните ягоди

Труден беше сезонът за производителите на ягоди и малини заради честите и обилни валежи. Това каза Айхан Хашимов, който отглежда 450 дка в землището на Лозница.  Вчера в неговото стопанство приключи кампанията по прибирането на продукцията. Добивите тази година са по-ниски с около 200 кг/дка, но цените са по-високи в сравнение с миналата година,..

публикувано на 05.06.24 в 14:40

Ученици ще пестят ток

Иновативен екопроект се реализира в Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ в Търговище. Ученическият съвет спечели със своя разработка награда от 1000 лева, а с тях са закупени и монтирани 5 соларни зарядни станции за мобилни телефони, както и уред за измерване чистотата на въздуха. По три апарата едновременно могат..

публикувано на 05.06.24 в 13:49

Финансови корекции за близо 3,7 млн. лв.

Заради пропуски в методиката на избор на изпълнител при обществени поръчки и заради просрочване на договори община Силистра има наложени финансови корекции в размер на близо 3,7 милиона лева. Водят се дела за обжалване на нанесените санкции, но се очаква това да доведе до икономии при изпълнение на общинския бюджет за годината. Основно..

публикувано на 05.06.24 в 08:34

Мило и драго за просвета

Защо преди Освобождението, а и по време на изграждането на новата държавност, много българи са давали мило и драго за просветата? Завещавали са богатството на училища или на наследниците си да поощряват ученолюбието.  Русе е градът, в който в края на 19 век и началото на 20 век заможни търговци и учители са давали пари за обучение на талантливи или..

публикувано на 04.06.24 в 09:23

Празник на професиите

Празничен беше днешният ден за учениците и учителите от Професионалната гимназия „Христо Ботев“ в Шумен.  Днес те представиха пред шуменската общественост специалностите и професиите, които изучават възпитаниците на учебното заведение. В специално изградени шатри учениците показваха пред евентуални бъдещи съученици това, което   са научили до момента...

публикувано на 03.06.24 в 15:39

Стъпала чакат ремонт

Общо събрание на собствениците на помещенията в Старата поликлиника в Шумен трябва да реши как ще се ремонтират стъпалата пред зданието. Част от помещенията там са общинска собственост, а други - частни. Това каза за Радио Шумен заместник-кметът по строителство и екология Николай Симеонов.  Сградата е стара, а стълбището е направено от каменни плочи..

публикувано на 03.06.24 в 15:01