През ноември и декември областните информационни центрове в страната организираха Национална информационна кампания за популяризиране на проекта за Споразумението за партньорство на България с ЕК. Това е най-важният стратегически документ, с който се определя и общата финансова рамка за програмния период от 2021 до 2027 година.
Първата година от него се оказа нулева, тъй като до последния момент продължи работата по Споразумението за партньорство и все още не са одобрени оперативните програми. Надеждите са първите процедури по тях да бъдат отворени до средата на 2022 година. Въпреки това е ясно, че в исторически план страната ни ще получи рекордно голям финансов ресурс, осигурен от три основни източника – Кохезионната политика, Общата селскостопанска политика и Националния план за възстановява е и устойчивост.
Заложени са 10 оперативни програми – с една повече от предходния програмен период. Програмата „Наука и образование за интелигентен растеж“ се разделя на две, като в едната част остават науката и образованието, а в другата се обособяват иновациите и дигитализацията.
Приоритет в програмния период се очаква да бъдат целите, заложени в Зеления пакт на Европа, в рамките на който всяка страна членка трябваше да изработи 10-годишен национален план в областта на енергетиката и климата. В документа са разписани мерките, които ще се предприемат до 2030 година, а за тяхното изпълнение Европа също ще осигурява финансиране.
Още за очакваното финансиране и за приоритетните сфери за периода 2021-2027 година, чуйте от Десислава Спирдонова в последното издание на рубриката „Рестартирай Европа: по-силна – за теб“.
Поетесата Маргарита Петкова представя в Шумен книгите си „Шест етажа без асансьор“, „Белите ми нощи“ и „Още бели нощи“. Срещата с нея започва в 17.30 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището „Добри Войников“. За своята най-нова стихосбирка "Шест етажа без асансьор" Маргарита Петкова казва: "Това са моите „Шест етажа без асансьор“, за..
Празник на професиите се проведе днес в Професионалната гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев“ в Шумен. В деня на отворените врати в училището имаше седмокласници от няколко шуменски училища, възпитаници на гимназията, учители и любители на техниката. Децата имаха възможност да се запознаят със..
Няколко внушителни кръгли годишнини ще честваме през май, свързани с покръстването на българския народ, създаването на българската азбука и построяването на Голямата Базилика в Плиска. За честванията в Плиска и в Шумен пристига негово Светейшество българският патриарх Даниил. И ако през 2015 година последно в Плиска бе покойният Патриарх..
В сърцето на германския град Лайпциг, няколко жени основават Български дамски клуб за взаимопомощ. Чрез него те си помагат интеграцията в чуждата държава да стане по-малко стресиращо. В клуба членуват хора с различни интереси и таланти, сред тях художници, поети, актьори, които на всеки български празник организират различни прояви, за да..
Шуменецът Николай Недеков е най-близкият човек до голямата ни певица Лили Иванова в последните 10 години. Той е нейният личен асистент, организатор на концертите ѝ и доверен приятел. Запознаството им става покрай една покана, която Николай отправя към Лили Иванова да направи клубен концерт в родния му град. След няколко срещи и обща работа..
На 23-и април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. Този ден е учреден от ЮНЕСКО преди точно 30 години и почита писатели, читатели и всички, които вярват в силата на писаното слово. Идеята произхожда от Каталуня, където днес на деня на св. Георги Победоносец, традиционно се подарява книга. 23-и април e и символична дата за..
Днес е общественото обсъждане на бюджета на община Разград. Финансовата рамка е от близо 110 млн. лв., като собствените приходи са 41 млн. лв. Завишението в собствените приходи идва от увеличени имуществени данъци. Предвидено е и 10% увеличение на работните заплати в общинските структури, защото има служители, чийто заплати са близки..