Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кукери гониха злото

Снимка: Радио Шумен

В първия ден от новата година в шуменския квартал Макак по традиция за здраве и берекет благославят кукерите. Днес ритуалът в квартала бе изпълнен за 95 поредна година. Кукерите излизат рано сутрин, посещават всяка къща, за да гонят злото от домовете и да наричат за здраве и берекет. Традицията не е прекъсвана близо век, казва ръководителят на кукерската група "Арапи" в Макак Милко Стоянов:

"Кукеруването в Макак е започнало през 1927 г. Тогава група преселници от Долна и Горна Секирна от Пернишкия край решили да излязат за първи път. Тогава кукерите излизали на 14 януари (Нова година по стар стил). От тогава досега обичаят продължава."

Маските,  които кукерите изпълняват обичая, са автентични. Някои от тях са на повече от 90 години, уточни Милко Стоянов. По думите му, кукерската група всяка година се увеличава, тъй като се включват много млади хора. "Това е радващо, защото трябва да пазим традициите" – допълни той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно ясно и слънчево през новата седмица

От понеделник до четвъртък ще е предимно ясно и слънчево, през деня с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до умерен вятър от източна четвърт, следобед по крайбрежието подсилен от бриз. Минималните температури най-често ще са между 14° и 19°, максималните в понеделник между 25° и 30°, след което ще се повишават до 28°-33°. В сряда и в..

публикувано на 07.09.25 в 13:25

Нова отсечка за измерване на средна скорост в Шуменско

Нова отсечка в Шуменско беше сертифицирана за измерване на средна скорост с камерите на ТОЛ системата. Устройствата ще засичат автомобилите за разстояние от 21 километра и 300 метра между пътните възли Белокопитово и Каспичан. Това е първа сертифицирана отсечка на магистрала "Хемус" в Шуменско и втора в региона. Засичане на средна скорост вече се..

публикувано на 07.09.25 в 12:15

Форум за развитието на малките населени места в Обзор

За първи път централната власт ще се срещне с кметовете на кметства на Национален форум в Обзор. Информацията е публикувана в социалните мрежи от кмета на шуменското село Царев брод Стефан Живков. Събитието е организирано от Националното сдружение на кметовете на кметства в България /НСККРБ/ под патронажа на Министерството на регионалното развитие и..

публикувано на 07.09.25 в 12:08
Марио Владимиров (с оранжевата тениска)

220 дни до Паметника

С изкачване на стъпалата към Мемориалния комплекс „Създателите на българската държава“ приключи 220-дневното предизвикателство на Марио Владимиров от Шумен. В продължение на повече от седем месеца 27-годишният младеж всеки ден преодоляваше отсечката, за да популяризира активния начин на живот. 1300 стъпала мотивация Финалът събра над 50 души от..

публикувано на 07.09.25 в 11:39

Времето в неделя

Днес над Североизточна България ще има променлива облачност, често намаляваща до слънчево време. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър.  Максималните температури ще бъдат между 26° и 31 °, за Шумен - 28°-29°.  Прогнозата за времето е на дежурния синоптик Венета Тодорова от НИМХ-Варна. 

публикувано на 07.09.25 в 07:36

Общо изкачване до Паметника

Второ общо изкачване на стъпалата към мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“ организира в неделя шуменецът Марио Владимиров. Сборният пункт е в парка до община Шумен. „Няма възрастови ограничения – идвайте с приятели, със семейството си или просто с желание за движение“, призова Марио. Утре в 8:30 часа той ще започне да изкачва стъпалата..

публикувано на 06.09.25 в 13:54
Квартал

Празник на квартал "Мътница"

Община Шумен въвежда временна организация на движение за празника в кв. „Мътница“, организиран от Народно читалище ,,Отец Паисий – 1929“. За времето от 8:00 ч. на 7 септември (неделя) до 10:00 ч. на 8 септември (понеделник) се затваря ул. „Проф. Иван Иванов“ в участъка от кръстовището с ул. „Кочо Чистеменски“ до кръстовището с ул. „Червено знаме“..

публикувано на 05.09.25 в 15:33