Антоан Костадинов е още дете, когато осъзнава, че пътят му ще бъде свързан с Япония, нейните култура и език. Но за да стигне до мечтата си, 30-годишният мъж е трябвало да завърши основно образование в николакозлевското село Пет могили, да мине през Eзиковата гимназия в Шумен и да стигне до Варна.
В морската столица, докато учи в специалността „Електроника“, се записва на курс по японски език.
В момента той има собствена школа с 50 ученици, преподава японски език и в едно варненско училище. Така под неговото ръководство във вселената на този толкова непознат език са се впуснали хора от 10 до над 60-годишна възраст. От последните е и Сълза Стаменова.
Сенсей е почетна титла, която се използва за показване на уважение в Китай и Япония. Дословно думата се превежда като „човек, роден преди друг" или „този, който идва по-рано“. Като цяло тя се използва в подходяща форма след името на човека и означава „учител“.
В случая, Антоан Костадинов е твърде млад, за да бъде личността, която е придобила знания и мъдрост, благодарение на възрастта и опита си, но заради усилията и постигнатото ниво в японския език тази титла му приляга повече от естествено.
Чуйте разговорът на Миглена Стефанова с Антоан Костадинов и Сълза Стаменова.
При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..
Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..
Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...
Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..
Силното желание на Юндер Ремзи от Шумен да рисува се появява, когато е едва 6-годишен застава пред великолепната сграда на галерията в Силистра. Точно там, според разказа на майка му, тържествено заявява, че един ден ще стане художник. Сега 12-годишният вече артист събира смелост и картини да подреди първата си самостоятелна изложба във..
Шумен посреща фамилия Владигерови. Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще излязат на сцената на общинската зала „Проф. Венета Вичева“ тази вечер от 18:30 ч. Поводът за концерта е 125-годишнина от рождението на бележития композитор, музикант, диригент, педагог и общественик, живял в Шумен. Публиката ще се наслади не само на музикалните..
За обща изложба се събраха художничката Галина Петкова и преподавателят в Шуменския университет Мария Касчиева. Първата показва своите живописни творби, а втората фотографиите си. Експозицията „Уловен МиГ“ е подредена на първия етаж в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен, като откриването ѝ предстои тази вечер от 17:30 часа...