Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко да е минималната заплата?

Снимка: архив

650 лв. е минималната работна заплата у нас. За най-ниско квалифицирания труд се плаща по 3 лв. и 92 ст. на час. Повишение през тази година ще има. От КНСБ настояват минималното месечно възнаграждение да е 730 лв. Засега правителството е по-склонно да приеме долен праг от 710 лв.  

Минималната работна заплата е възнаграждение, което трябва да гарантира, че няма да има работещи бедни“, каза експертът по трудово право в КНСБ – Шумен Радостин Павлов. „Тя трябва да преодолява неравенствата и инфлацията. Затова ние предлагаме увеличението да не е с 12%, а с поне 15%. Така ще бъде компенсирана общата инфлация и инфлацията от малката кошница“, добави той.

Около 1 млн. българи получават минимална или близка до минималната заплата. Радостин Павлов не е открил такава статистика за Шуменска област. 

„Но имам едно притеснение, което е трудно доказуемо, за монопсонен пазар на труда. Ние сме в регион с ниско концентрирано ниво на предлагане на труд и търсенето става много по-ограничено за самите хора. Това води до нещо, което се коментира широко, че всъщност има изкуствено задържане на нивата на възнагражденията. Да не кажа картел, защото това е по-неправилният термин“, обясни Радостин Павлов.

Дори да не са чак толкова много хората в региона, които работят за минимална работна заплата, със сигурност са много хората, които получават възнаграждения, близки до нея, каза експертът по трудово право.

И този път бизнесът не е съгласен с повишаването на минималната заплата, оправдавайки се с икономическата криза, инфлацията и рекордния скок в цените на електрическата енергия и природния газ. Тежката ситуация обаче не може да е извинение за ниските доходи на работещите, отбеляза Радостин Павлов.

Аргументът, който чуваме от страна на работодателите, че ще фалират бизнеси – го слушаме 15 години. Никога бизнес не е фалирал заради това, че е увеличавана минималната работна заплата. Ние сме категорично „за“ и подкрепяме бизнеса. Те трябва да бъдат компенсирани от държавата. Докато работещите хора и пенсионерите – никой не ги компенсира за нищо. Нека да говорим за справедливо посрещане на всичките тези неволи. Преди да се осъществи това увеличение на минималната работна заплата, то вече е изядено с ръста на цените“, категоричен е Павлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яница и Иван Бобчеви

Сватбен ден с кауза

Младоженците Яница и Иван Бобчеви подариха една положителна и вдъхновяваща история. Двамата са заедно от шест години, а от близо седмица са вече съпруг и съпруга. При подготовката на сватбата им се ражда идеята да се откажат от цветя в най-хубавия ден и да дарят тези средства за нещо полезно за Велики Преслав.  И двамата са били и преди доброволци в..

публикувано на 14.06.24 в 10:48

Панагюрското съкровище в Садина

В поповското село Садина гостува Панагюрското златно съкровище.  В  неделя, 16 юни, то ще бъде изложено от 10:00 до 14:00 часа в Капанския етнографски комп лекс в селото. Не знаем колко пъти и дали подобна ценност е била излагана в малко селище, но това се случва и хората очакват с нескрито вълнение да видят златното съкровище, чийто гастрол в..

публикувано на 14.06.24 в 09:33

Започва кампания "Прегърни ме"

Кампания за приемни родители организира община Шумен. Интерес към приемната грижа през годините е имало от различни хора, както от пенсионери, така и от по-млади. Хора, които отварят сърцата и домовете си за деца в нужда, давайки им подкрепа, сигурност и уют.  Преди години Шумен е сред първенците по извеждане на деца от социалните институции, но..

публикувано на 14.06.24 в 08:27

Осем дни безводие в Тъкач

От няколко месеца жителите на каолиновското село Тъкач са с нарушено водоподаване, а от 8 дни са без капка вода – нито в светлата, нито в тъмната част на денонощието. За това сигнализираха жители на населеното място. През последните седмици има много повредени електроуреди, перални и бойлери. Хората плащат за вода, която не са изразходвали, разказват..

публикувано на 13.06.24 в 15:32

Абитуриенти се разделят с хора

Традиционният годишен концерт на хор "Свети Георги Победоносец" при Общинския младежки дом в Русе ще бъде изнесен днес. С концерта завършва творческият сезон за музикантите и певците от хора, защото плановете са следващият да започне по-рано, още в началото на септември.  Какво са включили в програмата на концерта, за раздялата с абитуриентите и за..

публикувано на 13.06.24 в 11:21
Община Попово

Модерна кухня за патронажа

Ново оборудване ще получи Домашният социален патронаж към община Попово. От обновяването на материалната база за приготвяне на храна ще се възползват стотици жители на територията на общината. Новото обзавеждане за Домашния социален патронаж се осъществява по проект, като община Попово има договор за съвместна дейност с Фонд „Социална..

публикувано на 13.06.24 в 08:21

Гласът на поетите

Докато по отношение на политиката се водят спорове дали тя е способна да разедини, или да обедини хората, то по отношение на културата всички сме съгласни, че нейната спасителна мисия е да обедини обществото около нещо съзидателно.  Човекът на изкуството е в пряк досег с човешкия живот и всяко социално сътресение е способно да промени гледната му..

публикувано на 12.06.24 в 15:48