Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителка пребори болестта на Паркинсон

Снимка: Инситут за здравно образование

Маргрет Добринова от Нови пазар е една от най-младите пациентки с Паркинсон в България, на която е приложен иновативен метод за по-леко преминаване през болестта. Той представлява имплантиране на невростимулатор, който подава електроимпулси към мозъка и премахва неприятните усещания на болестта.

„Когато чух диагнозата, се ужасих. Плаках през цялото време. Надявах се, че не е това. Хората свързват Паркинсона с тремора, но той е нещо много по-страшно. Застиваш и нищо не подлежи на контрол в тялото ти, нищо. Не можех да се облека в някои моменти, да си обуя обувките, да направя крачка. С пълното съзнание усещаш, че отпадат функции от теб. Животът ми се разпадаше, страхувах се, че децата ми губят майка си“, спомня си учителката от Нови Пазар Маргрет Добринова.

Заедно със своя лекар – доц. Красимир Минкин, тя участва в кампанията „Открито за Паркинсона“ на Института за здравно образование. Видеоистории показват съдбите на пациенти с напреднал стадий на болестта, които живеят с дълбока мозъчна стимулация (ДМС). Те разказват за промяната, която настъпва в живота им след прилагането на този съвременен метод.

„Устройството действа по подобие на пейсмейкъра за сърце, но с тази разлика, че електродите не отиват до сърцето, а до мозъка. Около 90-95% от пациентите са много доволни от метода, като в някои случаи е феноменално – човек, който не е можел да отиде на пазар, или да се придвижи от едната стая, до другата, може не само да се грижи за себе си, но и отново да работи, да стане активна част от обществото. Защото големият проблем при тези пациенти е „замръзването“ – то е травмиращо, унижаващо, пречи на нормалния им живот“, разказва доц. Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София.

Точно това се случва и с Маргрет. Тя се връща към професията си на учител, отново може да държи химикала, отново може да пише на дъската. „Предадеш ли се, загубен си. В лицето на доц. Минкин аз намерих спасението. Събудих се след операцията абсолютно здрава. Днес – ето, нямам тремор. Животът ми се върна, отново мога да пея, да изляза с приятелки, без да се притеснявам, че мога да „замръзна“, споделя Маргрет. И призовава всички пациенти в нейното състояние да си дадат шанс и ако са подходящи за дълбока мозъчна стимулация, да се подложат на нея без колебание.

Критериите един пациент да бъде подложен на дълбока мозъчна стимулация са заболяването да е поне от 5 години и лекарствата вече да не действат. Преди операцията се извършват редица тестове и изследвания от екип невролози и невропсихолози, за да се види дали стимулацията ще има нужния ефект. Възрастта на пациента също има значение – в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ не извършват имплантацията на пациенти над 75 години.

По данни на НЗОК, пациентите с Паркинсонова болест у нас са 15 000. В област Шумен те са 481.

Цялата история на Маргрет и нейния спасител може да видите в линка по-долу.

https://youtu.be/6tFRn4ByAaE



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затвор за двама крадци

Двама рецидивисти, обрали колата на туристи на Шуменското плато, отиват в затвора дни след посегателството. Сключили са споразумения с прокуратурата, съобщават от Апелативна прокуратура във Варна. Единият от обвиняемите - мъж на 53 години, е привлечен към наказателна отговорност за това, че извършил кражба от лек автомобил в..

публикувано на 22.11.24 в 16:06

Обсъждаха почетните звания

Общинският съвет може да отнема почетния знак „Ключ на град Шумен“, почетното звание „Почетен гражданин на Шумен“ и почетното отличие „Златна значка на град Шумен“. Това е записано в проекта на Наредбата за символите, почетните звания, отличията и наградите на община Шумен. Проектът, внесен от общинския съветник и председател на временната комисия..

публикувано на 22.11.24 в 15:17

Водата годна за пиене

Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал "Макак" и селата Панайот Волов и Белокопитово може да се ползва без ограничение, съобщават от Регионалната здравна инспекция в Шумен.  Лабораторният контрол на водни проби е проведен на 20 ноември. Лабораторните резултати показват, че стойностите на „мътността“ са без значими колебания спрямо..

публикувано на 22.11.24 в 15:03
Проф. Христо Христов - кмет на община Шумен

Кметът сезира прокуратурата за водата

Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села е подал днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той пое ангажимент пред шуменци да сезира отговорните институции и да работи за решаването на водния проблем в общината. "Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

"Земетресение“ в Шумен

Издириха и спасиха пострадали след „земетресение“ в Шумен по време на пожаро-тактическо учение днес, съобщават от шуменската полиция. В учението участваха над 50 души. Със сили и средства на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Шумен, сектор „Специализирани оперативни дейности“ към РДПБЗН - Варна, Областната..

публикувано на 22.11.24 в 13:18

Послание на есенния лист

Деца от подготвителна група в НУ “Илия Р. Блъсков“ се включиха в кампанията по пътна безопасност „Послание на есенния лист“. За поредна година инициативата е насочена към водачите на моторни превозни средства и останалите участници в пътното движение. Идеята е с помощта на децата и учениците да се засили вниманието на всички участници в пътното..

публикувано на 22.11.24 в 12:11

Климатик подпали магазин

Пожар в магазин за домашни потреби и дрехи на бул. “Мадара“ в Шумен гасиха снощи огнеборците. Това съобщават от шуменската полиция.  Сигналът е получен около 21:30 часа. Към адреса са насочени три противопожарни екипа. На място огнеборците установили, че гори захранващ кабел на климатик и разклонител до него. Пламъците незабавно били..

публикувано на 22.11.24 в 09:49