Маргрет Добринова от Нови пазар е една от най-младите пациентки с Паркинсон в България, на която е приложен иновативен метод за по-леко преминаване през болестта. Той представлява имплантиране на невростимулатор, който подава електроимпулси към мозъка и премахва неприятните усещания на болестта.
„Когато чух диагнозата, се ужасих. Плаках през цялото време. Надявах се, че не е това. Хората свързват Паркинсона с тремора, но той е нещо много по-страшно. Застиваш и нищо не подлежи на контрол в тялото ти, нищо. Не можех да се облека в някои моменти, да си обуя обувките, да направя крачка. С пълното съзнание усещаш, че отпадат функции от теб. Животът ми се разпадаше, страхувах се, че децата ми губят майка си“, спомня си учителката от Нови Пазар Маргрет Добринова.
Заедно със своя лекар – доц. Красимир Минкин, тя участва в кампанията „Открито за Паркинсона“ на Института за здравно образование. Видеоистории показват съдбите на пациенти с напреднал стадий на болестта, които живеят с дълбока мозъчна стимулация (ДМС). Те разказват за промяната, която настъпва в живота им след прилагането на този съвременен метод.
„Устройството действа по подобие на пейсмейкъра за сърце, но с тази разлика, че електродите не отиват до сърцето, а до мозъка. Около 90-95% от пациентите са много доволни от метода, като в някои случаи е феноменално – човек, който не е можел да отиде на пазар, или да се придвижи от едната стая, до другата, може не само да се грижи за себе си, но и отново да работи, да стане активна част от обществото. Защото големият проблем при тези пациенти е „замръзването“ – то е травмиращо, унижаващо, пречи на нормалния им живот“, разказва доц. Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София.
Точно това се случва и с Маргрет. Тя се връща към професията си на учител, отново може да държи химикала, отново може да пише на дъската. „Предадеш ли се, загубен си. В лицето на доц. Минкин аз намерих спасението. Събудих се след операцията абсолютно здрава. Днес – ето, нямам тремор. Животът ми се върна, отново мога да пея, да изляза с приятелки, без да се притеснявам, че мога да „замръзна“, споделя Маргрет. И призовава всички пациенти в нейното състояние да си дадат шанс и ако са подходящи за дълбока мозъчна стимулация, да се подложат на нея без колебание.
Критериите един пациент да бъде подложен на дълбока мозъчна стимулация са заболяването да е поне от 5 години и лекарствата вече да не действат. Преди операцията се извършват редица тестове и изследвания от екип невролози и невропсихолози, за да се види дали стимулацията ще има нужния ефект. Възрастта на пациента също има значение – в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ не извършват имплантацията на пациенти над 75 години.
По данни на НЗОК, пациентите с Паркинсонова болест у нас са 15 000. В област Шумен те са 481.
Цялата история на Маргрет и нейния спасител може да видите в линка по-долу.
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Лек автомобил "БМВ" е бил унищожен при пожар на ул. "Генерал Скобелев" в Шумен вчера. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е получен в 7:30 часа на 23 януари. Съобщено било, че гори „БМВ“ с шуменска регистрация. На място е изпратен екип на РСПБЗН Шумен. След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен. За гасенето му са..
Община Шумен работи по нов социален проект, с който продължава грижите за възрастни и хора с увреждания. Проектът "Грижа в дома" е приключил в началото на януари, но потребителите не са оставени без подкрепа, каза за Радио Шумен зам.-кметът по социални дейности Светослава Хайнова. Направени са социални оценки по нови критерии и всички, които са..
Кметът проф. Христо Христов се срещна с граждани на Шумен и изслуша техните аргументи във връзка с предложението да бъде забранено спирането и паркирането на бул. „Симеон Велики“ в участъка между автобусната спирка пред магазин „Биохимия“ и кръстовището с ул. „Алеко Константинов“. Жителите в квартала и собствениците на търговски обекти смятат, че..
Решението да се забрани паркирането по бул. „Симеон Велики“ в отсечката между двете автобусни спирки срещу Кооперативния пазар на Шумен не е утвърдено от кмета Христо Христов. Това каза на притеснени граждани, живеещи в района, и на представители на бизнеса зам.-кметът Николай Колев. По време на днешното заседание на комисията по „Териториално развитие,..
Грипна епидемия в Шуменска област ще бъде обявена от понеделник, 27 януари. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Решението е взето на заседание на Областния оперативен щаб за борба с грип и остри респираторни заболявания. Причината е, че заболеваемостта вече е 269 на 10 000 души. От понеделник се преустановяват плановите консултации..
Увеличава се броят на учениците, които не влизат в класните стаи заради респираторни заболявания, каза за Радио Шумен Кремена Маринова, началник на Регионалното управление по образованието в Шумен. По думите й, към момента не се налага обявяването на грипна ваканция. В РУО ежедневно постъпва информация за отсъстващите по болест деца, днес..