Мечтата на жителите от едно малко българско село е да си имат храм. Вече 7 години не спират усилията за постигането и, но без резултат. Светлинката на надеждата обаче, сега е по-ярка.
Тръница се намира на 25 километра североизточно от Нови пазар. Някога селото било между двете могили, върху старо римско, после турско селище. Двете могили били свързани с път. И до днес в нивите се намират парчета от точена керамика, а понякога и монети,твърдят местните За голямата могила се носи легенда,че в нея има заровено златно момиче, което тъче със златен стан. Разказват, че някога в южната страна на могилата, която е по- полегата, имало дупка. Говедар решил да влезе и да види какво има в могилата. Събрали се хора, вързали го с едно въже за кръста и той влязъл. Когато излязъл не успял да каже нищо. Бил онемял. Така голямата могила не издала тайната си, а дупката постепенно за заличила.
И до днес момичето тъче ли ,тъче…. - така казват хората и твърдят, че звука на стана се чува.
Това не са единствените легенди за малкото село с голяма кауза - да построи православен храм в трудното ни време. Любопитните истории за името Тръница, чудноватите легенди и мистерии чуйте в първата част от интервюта на Христина Димитрова с Ирина Николова, родом от Тръница, сега администратор на фейсбук страницата Храм в Тръница.
В дарителската сметка открита за изграждане на параклиса „Св. Рождество Богородично“ в Тръница е събрана до момента неголяма сума. Местните хора разчитат и на подкрепата на дарители.
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..
Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..
С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички. Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..