Известната актриса Наталия Бардская написа мемоарна книга, в която да разкаже за вълнуващия живот на своя род с дворянски корени. Пътят на фамилията минава през няколко държави и континенти. След Гражданската война през 1917 г. в Русия фамилията на баба ѝ тръгва по дългия път на емиграцията с идеята да стигне до Франция.
Съдбовно събитие ги оставя завинаги в България. Край бреговете на Черно море яхтата, с която пътуват, се разбива и те избират страната ни за свой житейски пристан. По-късно същата тази баба стига дори до Америка, но нейните деца остават тук, където се ражда и малката Наталия преди повече от 80 години.
Книгата, озаглавена „Бъдеще в миналото“ е опит да обясня какви последствия дава миналото върху живота на хората сега, заяви актрисата. В нейните първи 100 страници е моят Шумен, градът на съпруга ми Илия Раев, казва още Наталия Бардская.
От книгата, която е около сто страници, към момента са отпечатани само две глави от нея. В третата част центърът ще бъде именно Гражданската война в Русия и промяната, която тя налага за сметка на много кръв, нещастие, засегнати животи и жертви. Там ще бъде и историята на нейната баба, която се ражда в Кронщад, близо до Петербург и умира в Холивуд.
"Бъдеще в миналото" се издава с усилията на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен и Ирена Петрова – преподавател в Шуменския университет. Изданието се финансира от общинския фонд „Култура“.
Повече подробности можете да чуете в прикачения файл от интервюто на Миглена Стефанова с Наталия Бардская.
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..