Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за проф. Рашо Рашев

Снимка: Ана Рашева

На фона на трагичните събития, които се разиграват в Украйна, 28 февруари е още една трагична дата не само в българския календар. Преди 14 години след пожар във влака София-Кардам загиват 9 пътници. Сред тях е и тогавашният директор на Националния археологически институт с музей към БАН проф. Рашо Рашев.

Години по-късно медиавистът продължава да бъде цитиран с уважение от своите колеги в страната и чужбина. Проф. Рашев е свързан с най – мащабните проучвания на старата ни столица Плиска, нейния вътрешен и външен град и най-вече Дворцовия комплекс. Негови са изследванията и на редица землени укрепления, крепости и некрополи от периода на Първото българско царство в Североизточна България около Силистра, Разград, Варна и Шумен. Той е откривателят на тайните ходници, които са излизали от Крумовия дворец в Плиска и вероятно, са водели към Дръстър. 

Успоредно с разкопките в Плиска, проф. Рашо Рашев копае и в района на могилата при Кабиюк. Северно от нея той започва проучването на монументална каменна сграда с размери 26 х 18 м. Строителните ѝ особености я свързват с монументалните градежи с първата ни столица и вероятно е бил езически храм. Откриването му, според проф. Рашев е сигурен знак за идентифицирането на нов, неизвестен досега на картата на Първото българско царство аул или укрепена ханска извънстолична резиденция от нач. на ІХ в. 

Посмъртно колегите на проф. Рашо Рашев издават внушителната му монография „Българската езическа култура VII-IX в.“, за която покойният вече проф. Георги Бакалов казва, че книгата излага като на длан един изключително важен за нас период на езическа България. В нея се търсят отговори на въпросите - коя е нашата прародина, каква е културата ни, какви са били икономическите и социалните отношения между прабългарите. 

Една от мечтите на проф. Рашо Рашев е била издаването на тритомника „Археологията на България“. Идея, която си отива с него. 

По публикацията работи: Миглена Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнените пътища на Мария Лалева

Най-продаваният писател в последните 10 години у нас ще гостува в Шумен днес. Мария Лалева, автор на най-четените романи, ще представи последната си книга „Пътища от огън“. Това не е роман за войната, а преди всичко за любовта, за приятелството, за разделителните линии, казва тя. Към издаването на романа Мария Лалева пристъпва с малко..

публикувано на 28.11.24 в 08:42
Опера Русе

Операта на 75 години

С премиера на обичаната опера „Травиата“ русенската опера ще отбележи 75-ата годишнина от обявяването й за държавен оперен театър. Спектакълът ще се играе в голямата зала на Доходното здание, като завесата ще се вдигне в 19:00 часа. В ролята на Виолета Валери публиката ще види Даниела Караиванова, а на Алфред Жермон – Борис Луков. На..

публикувано на 27.11.24 в 14:42

Изложба „Йежи Новошелски“

Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена днес - 27 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Изложбата е подготвена от..

публикувано на 27.11.24 в 09:28

Симфониета Шумен празнува

70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“.  Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата..

публикувано на 27.11.24 в 08:18

„Каквото повикало“ в Разград

Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..

публикувано на 26.11.24 в 08:38

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42