На фона на трагичните събития, които се разиграват в Украйна, 28 февруари е още една трагична дата не само в българския календар. Преди 14 години след пожар във влака София-Кардам загиват 9 пътници. Сред тях е и тогавашният директор на Националния археологически институт с музей към БАН проф. Рашо Рашев.
Години по-късно медиавистът продължава да бъде цитиран с уважение от своите колеги в страната и чужбина. Проф. Рашев е свързан с най – мащабните проучвания на старата ни столица Плиска, нейния вътрешен и външен град и най-вече Дворцовия комплекс. Негови са изследванията и на редица землени укрепления, крепости и некрополи от периода на Първото българско царство в Североизточна България около Силистра, Разград, Варна и Шумен. Той е откривателят на тайните ходници, които са излизали от Крумовия дворец в Плиска и вероятно, са водели към Дръстър.
Успоредно с разкопките в Плиска, проф. Рашо Рашев копае и в района на могилата при Кабиюк. Северно от нея той започва проучването на монументална каменна сграда с размери 26 х 18 м. Строителните ѝ особености я свързват с монументалните градежи с първата ни столица и вероятно е бил езически храм. Откриването му, според проф. Рашев е сигурен знак за идентифицирането на нов, неизвестен досега на картата на Първото българско царство аул или укрепена ханска извънстолична резиденция от нач. на ІХ в.
Посмъртно колегите на проф. Рашо Рашев издават внушителната му монография „Българската езическа култура VII-IX в.“, за която покойният вече проф. Георги Бакалов казва, че книгата излага като на длан един изключително важен за нас период на езическа България. В нея се търсят отговори на въпросите - коя е нашата прародина, каква е културата ни, какви са били икономическите и социалните отношения между прабългарите.
Една от мечтите на проф. Рашо Рашев е била издаването на тритомника „Археологията на България“. Идея, която си отива с него.
Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..