Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да съпреживееш Владигеров

2
Снимка: Личен архив

Концертът на шуменската Симфониета, посветен на Панчо Владигеров, всяка година е събитие, което се прави с огромна отговорност. Въпреки че композиторът не е роден в Шумен, цялото му детство и първите съществени стъпки в музиката се случват в Шумен - градът на неговите родители Лиза Пастернак и Харалан Владигеров.

Няколко дни след рождената дата на световноизвестния творец симфоничният оркестър ще отдели внимание на неговата камерна музика. Солисти ще бъдат 8 студенти и докторанти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Те ще изпълнят прочутата Рапсодия „Вардар“, миниатюрите „Шумен“, цикъла „Класично и романтично“ и др. Диригент на концерта ще бъде Калина Василева. В него ще участва и Катерина Томова - уредник в къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен. Тя ще разкаже историята около създаването на творбите, които ще прозвучат.

Шумен е признателен на Панчо Владигеров и поради още една причина. Когато през 1964 г. на симфоничния оркестър е отнет държавният статут, благодарение на Панчо Владигеров 8 години по-късно Филхармонията отново става държавен културен институт.

Тази вечер концертът, посветен на 123 годишнина от рождението на големия български композитор, е от 18.35 ч. в зала „Проф. Венета Вичева“.

Още подробности за музикалното събитие можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с Калина Василева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04

Огнени танци на сцената

Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров.  Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...

публикувано на 30.01.25 в 12:18

Живот в неравноделни ритми

Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..

публикувано на 28.01.25 в 09:06

Изходът между добро и зло

Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..

публикувано на 27.01.25 в 08:38

Красива история на сцената

Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..

публикувано на 24.01.25 в 08:51

Удивителният печат в изложба

Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..

публикувано на 23.01.25 в 09:11