Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борят градушките със самолети

Снимка: Радио Шумен

Над 50 милиона декара ще бъдат защитавани от градушки и през тази година. На около 22 млн. дка от тях ще се използва ракетен способ.

В  9 области в Южна и Западна България  работят 11 командни пункта и 262 ракетни площадки към тях. Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ разполага с 12 416 противоградови ракети. При необходимост има готовност да бъдат закупени допълнително 5555 ракети, като за целта има осигурени средства в бюджета на Агенцията.

През 2022 г. е предвидено отново около 30 млн. дка в Северна Централна и Североизточна България да бъдат защитени чрез самолетен способ. Очакваната най-ранна дата за начало на дейностите по противоградовата защита чрез него е около средата на май. Това каза началникът на отдел „Оперативна дейност“ в Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ Цветелина Димитрова.

С нея разговаря Миглена Стоянова. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Шумен

Обличат инспекторите в униформи

Над 5000 са фишовете в община Шумен от началото на годината досега, съставени на собственици на МПС за неправомерно паркиране. Това каза за Радио Шумен Валентин Велев - гл. инспектор “Контрол по чистотата” в общината.  Когато установят нарушение, нашите служители правят снимка на превозното средство с дата и час на заснемането, каза Велев...

публикувано на 26.09.24 в 14:20

Тенорът на Русе

Наричали го българския Карло Бергонци заради уникалния му глас. Притежавал е един от най-красивите тенорови гласове на България. Той е Тодор Бонев от Русенската опера. Въпреки че е пял само 10 години, името му е записано в историята на българския оперен театър. Неговите блестящи превъплъщения в оперите „Тоска”, „Бохеми”, „Турандот”, „Кармен”..

публикувано на 26.09.24 в 08:34

Влага превзема новата галерия

Влага в двора на ремонтираната къща „Елеонора“ в Шумен, която се просмуква на първия етаж, не позволява там да се премести част от фонда на Художествената галерия “Елена Карамихайлова“.  Такива  бяха предварителните намерения за ползването на възстановената старинна къща.  „Предстои експертна комисия да огледа и да вземе решения за..

публикувано на 24.09.24 в 11:48

Фантазиите на Теодора

Представяме ви един самоук художник приложник. Тя се казва Теодора Николова и е родом от Исперих. Занимава се с различни изкуства, а отскоро и с енкаустика – восъчна живопис и с асамблаж.  А от няколко години дообогатява картините си и със стихове и проза. Вече има издадени три книги, на път е четвъртата.   „Изкуството за мен е един магичен свят,..

публикувано на 24.09.24 в 08:52

Разговори в библиотеката

Читалищната библиотека „Иван Радов” в Нови пазар започна развитието на свой собствен канал, в който да среща читателите с автори и влогъри, които създават съдържание за книги. Каналът, озаглавен „Разговори в библиотеката”, е дело на библиотекаря Андрей Андреев, който споделя, че планира да публикува по два или три разговора на месец. В първия..

публикувано на 24.09.24 в 08:42

Здраве за жената

Безплатни скринингови прегледи за превенция на рака на шийката на матката организират в Комплексния онкологичен център в Русе от днес - 24 септември. До ноември ще бъдат обхванати 250 жени на възраст от 20 до 49 години, предимно здравнонеосигурени и от малките населени места в област Русе. Телефоните за предварително записване за прегледи на желаещите..

публикувано на 24.09.24 в 08:26
 Проф. Милко Палангурски

Безкръвната ни независимост

22 септември 1908 година остава в нашата историография като едно от събитията, в които българският политически елит показва забележителни умения, като се възползва от благоприятната международна обстановка и успява да извлече максимума за държавата.  Всичко това е следствие от няколко различни условия. На първо място, желанието на Австро-Унгария да..

публикувано на 22.09.24 в 15:43