Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победителите в литературния конкурс

Михаела Илиева от Великотърновския университет спечели Голямата награда в тазгодишното издание на Националния студентски литературен конкурс "Боян Пенев". Призът е осигурен от Община Шумен и дава възможност на автора да издаде своя книга. Първата награда за поезия в конкурса, организиран от Шуменския университет за 44-и път, бе присъдена на Маргарита Бурмова от Софийския университет. Победител в раздела за проза е Андрей Андреев от Шуменския университет. В раздела за критика първа награда не беше присъдена. Връчени бяха две втори награди – на Мария Костова от Пловдивския университет и Ивелина Иванова от Софийския университет. Дияна Петрова от Нов български университет получи втора награда за белетристика. Втората награда за поезия беше връчена на Калоян Иванов от Софийския университет. Наградата на публиката спечели Теодора Георгиева. Бяха връчени няколко поощрителни награди в трите раздела на най-стария студентски литературен конкурс в страната.

Награждаването на отличените участници беше пред барелефа на поета Иван Пейчев пред Регионалната библиотека в Шумен, в присъствието на ректора на Шуменския университет проф. Георги Колев, председателя на журито и ректор на Нов български университет проф. Пламен Дойнов, членовете на журито Петър Чухов и Захари Карабашлиев, зам.-кмета на Община Шумен Найден Косев, граждани, медии и общественици.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Архив Радио Шумен

Предсватбени традиции

Предсватбената моминска традиция Къносване на булка - „Къна геджеси“ бе представена  на празника „Кралевско веселие“ в търговищкото село Кралево. Това бе основният акцент на второто издание на празника, организиран от Народно читалище „Пробуда “ в Кралево, със съдействието на кметството и община Търговище. Събитието се съфинансира по програма „Култура..

публикувано на 13.10.25 в 14:42

Следа от лято в галерията

За първи път в пространството на галерията в шуменската библиотека своите картини подрежда художникът Александър Величков. Изложбата е наречена „Следа от лято“ и събира творбите от всички периоди на творчеството му и изявата му като артист. Заглавието на експозицията е условно и се отнася до всички лета, които са оставили следа в нас, казва..

публикувано на 13.10.25 в 14:05

Дарителска изложба в Архива

По случай професионалния празник на архивните служители Държавният архив в Силистра представи изложба с новопостъпили дарения. Сред тях са документи и снимки, свързани с историята на града, значими личности и културни институции. Експозицията е и израз на признателност към дарителите, които съхраняват местната памет. Силистренският държавен..

публикувано на 13.10.25 в 13:24

Изкуството на миниатюрата

Международното биенале „Изкуството на миниатюрата“ – Русе  откри своето 10 издание в Художествена галерия – Русе. Церемонията по награждаването се състоя в присъствието на художници от страната и Румъния, и множество почитатели и ценители. Голямата награда на Биеналето беше присъдена на Ерик Маре  от Франция за творбата „Помня“...

публикувано на 12.10.25 в 10:30
Димитър Димитров (в центъра  с бялата носия) и самодейци

Слънчев лъч за Любичево

Димитър Димитров от малкото антоновско село Любичево учреди сдружение, което функционира като читалище.  Прави фестивали, има състави, участва в десетки събития, организира и благотворителни концерти. Нещо като частно читалище, изцяло финансирано от 45-годишният мъж. И това не е всичко - оборудвал е собствен имот за целите на културно-просветната..

публикувано на 09.10.25 в 14:39

Бетовен на шуменска сцена

Специален концерт, посветен на 255 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен, предлага на своята публика Симфониета Шумен. В програмата ще прозвучат три шедьовъра, които показват различни лица на композитора: драматичната и въздействаща Увертюра „Егмонт“, бляскавият и енергичен Концерт за пиано и оркестър №1 до мажор и вдъхновяващата Симфония..

публикувано на 09.10.25 в 13:43

Изложба за композитора Леош Яначек

Читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен е домакин на изложба за чешкия композитор Леош Яначек и неговото семейство. Експозицията „Как се живееше у Яначкови“ще бъде представена от директора на Чешкия център Радка Рубилина. Откриването е днес, на 9 октомври, от 17.30 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището. Проф. Кина Вачкова ще запознае..

публикувано на 09.10.25 в 13:25