Десетки роднини, близки, приятели и колеги от света на магията изпратиха в последния му път мага Астор, предаде репортер на БГНЕС.
Антраник Шаварш Арабаджиян почина на 15 май, на 78-годишна възраст.
Поклонението се състоя в Арменската църква на Централните гробища в София. Венци и цветя поднесоха от Съюза на артистите, от Министерството на културата и други институции и организации.
Пред тленните останки на известния български илюзионист дойдоха да се преклонят и фокусници, колеги на Астор, който е единственият илюзионист в Европа, награден със „Златният Оскар“ от Международното братство на маговете през 1981 г.
Антраник Шаварш Арабаджиян е роден на 18 ноември 1943 г. в Шумен. Първият му досег с фокусите идва от баба му, а на 12 години организира в кварталния парк цирк, в който показва нещата, които е научил. На 18-годишна възраст самоукият илюзионист е навлязъл в тайните на тази професия. Първата му официална работа е в пътуваща трупа, в която свири на контрабас.
В София успява да се запознае с тогавашните доайени на българското илюзионно изкуство като Мистер Сенко и Факира Мити. Именно той е собственикът на магичен театър „Астор“, където се намира и къщата на Мистер Сенко.
В кариерата си е направил над 16 000 представления по целия свят. През 2008 г. получава наградата „Икар“ на Съюза на артистите в България в категорията „Вариететно изкуство“, за атрактивност и оригиналност на илюзионен номер „Али Баба“.
Поклон пред светлата му памет!
През периода валежи не се очакват. По-хладно ще бъде в началото, а през последните няколко дни максималните температури ще се повишат до 20-23 градуса. През първия ден ще преобладава слънчево време, вятърът ще бъде слаб, най-често от югоизток. Минималните температури ще се понижат и във вътрешността на Североизточна България ще са 2-7 градуса,..
Осем шуменски лекари ще получат награди днес в три категории след решение на Управителния съвет на Районната колегия на Българския лекарски съюз. В категорията „Лекар на годината 2025“ отличието е за хирурга д-р Бисер Митев, хематологът д-р Николай Николов и общопрактикуващият лекар д-р Саня Петкова. С грамота за цялостен принос в..
Сутринта ще преобладава облачно време, но почти ще е без валежи. По-късно облачността ще намалее, следобед на места до предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър. Максималните температури ще са между 13° и 18°, за Шумен около 15°. Прогнозата е на дежурния синоптик Любомир Маджаров от НИМХ-Варна.
15 служители от Железопътна секция - Шумен са били заловени да крадат ябълки от частна градина по време на ремонтни дейности между гарите Дралфа и Търговище. За тревожния сигнал написа сам в профила си в социалната мрежа министърът на транспорта Гроздан Караджов в събота вечерта. Той определя поведението на жепейците като "крайно недопустимо" и..
Временна организация на движение по ул. „Васил Друмев“ в участъка между кръстовището с ул. „Любен Каравелов“ и кръстовището с ул. „Св. св. Кирил и Методий“ въвежда Община Шумен. Мярката ще бъде в сила на 18 и 19 октомври (събота и неделя) и предвижда пълно затваряне на пътното платно поради строително-монтажни дейности, свързани с изграждането на..
Днес ще преобладава облачно време с валежи от дъжд. Сутринта на места видимостта може да бъде намалена. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток, който след обед ще се обърне от запад-северозапад. Максималните температури ще са от 14° до 19°, за Шумен около 17°. Деж. синоптик Светлана Любомирова
Над 83 процента е общата загуба на вода във ВиК мрежата на Шумен за 2024 г. Това сочат данни на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в публикуван вчера доклад . Шуменският оператор се нарежда сред водещите по течове в страната, надхвърляйки многократно дългосрочните регулаторни цели. ВиК – Търговище и ВиК – Разград също отчитат..