Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ретро парад събра 130 уникални возила

  И тази година по повод Майските празници в община Кубрат традиционният парад на ретро автомобили се проведе при широк обществен интерес от стотици жители и гости на лудогорския град. Участниците в Кубрат бяха 130 и от цялата страна.

Приветствия към жителите на лудогорския град и гостуващите участници от цялата страна бяха отправени от ръководството на Общината и инициаторите – Христо Антонов и Анушка Антонова. Организатори на събитието са Авто-мото ретро клуб „Хан Кубрат“ и Община Кубрат.

На площада в родния град на Лили Иванова бяха изложени уникални модели от цялата страна, както и машини с много отличия от подобни форуми. След официалното откриване се състоя автомобилно дефиле по главните улици на града, като традиционно колоната бе поведена от най-старото возило, участвало на парадите в Кубрат не веднъж – Мерцедес от 1927 година. След двучасова пауза и оглед на ретро возилата на площада се проведе и церемонията по награждаване на собствениците и водачите на най-атрактивните коли и мотори.

Купата на Кмета спечели Милен Дачев от град Кубрат с Москвич 21412, а специалната награда на кубратския градоначалник спечели Пежо 104 от 1982 г. на Андрей Андреев от Разград.

В категорията за произведени автомобили до 1945 г. първото място извоюва Пламен Пенчев от Разград с Пежо 402 от 1937 година. Автомобилът бе показан за първи път в Кубрат и предизвика интереса на всички любители на ретро возилата.

  В категорията за  автомобили, произведени до 1965 г. първото място получи Кольо Тончев от Добрич с Трабант 600 от 1963 г. Второто място в категорията извоюва Форд Мустанг от 1965 година със собственик Иво Арангелов от Търговище, а третото място бе за силистренецът Румен Русев с Волга М21 от 1962 година.

В категорията за произведен автомобил до 1985 година първото място спечели Красимир Къров от Варна с Мерцедес W108 от 1967 година. Второто място отиде за участника Клиф от Великобритания, който извоюва почетното място с уникалния Линкълн Континентал от 1979 г. Автомобилът дефилира за първи път в Кубрат, а участникът сподели, че е силно впечатлен от организирания парад в град Кубрат. Третото място спечели Милен Дудев от Русе с автомобил Фолксваген 1300 от 1968 година.

  Журито избра Мерцедес от 1927 година за най-атрактивен автомобил в VI-ото издание на ретро парада в Кубрат. Уникалната машина е печелила не веднъж най-престижните отличия от подобни форуми и е собственост на Валентин Василев от с. Николово, който е член на кубратския автомобилен ретро клуб.

  За най-елегантен автомобил журито в състав: Кольо Тончев от Добрич, Александър Груев от Варна и Десислава Василева от Русе, избраха Шкода Октавия от 1963 година, собственост на Пламен Веселински от град Разград.

За най-автентичен и оригинален бе избран военният автомобил ДКВ-Автоюнион от 1946 година на Лютви Дахилов от с. Беловец, а Трабант 601 от 1987, собственост на Ангел Пеев от Варна, бе определен за най-добре тунингован автомобил в шестия ретро парад за автомобили в град Кубрат, украсен с герои от филмовата поредица „Ледена епоха“.

И тази година бяха отличени най-добрите мотоциклети. Като най-атрактивен бе избрана двуколесната машина Honda Gold wing от 1986 г., собственост на Стефан Николов от Исперих. Най-добре реставриран бе мотора Ява 250 от 1972 г. на Реджеб Баш от с. Севар. За най-автентичен бе определен мотоциклетът Балкан 250 от 1964 г. на Мирослав Стефанов от Тутракан. Специалната награда при мотоциклетите взе Ивайло Кадиев от Ветово с неговия ИЖ 56, а втората специална награда при моторите спечели Бирол Рахмилов от Кубрат със Симсон S51 от 1983 година. Специална награда при мотоциклетите спечели и Илиян Илиев от Рузе с Возход-1 от 1967 година. На събитието присъстваха и десетки любители на марката мотори Симсон от кубратския квартал Дряново, които бяха приветствани от всички любители на ретро возилата.

Още специални награди при автомобилите спечелиха участниците: Пламен Бешев от Русе с Мини Купър от 1989 г., Веселин Ковачев от Разград с Пежо 205 от 1988 г., Иван Василев от Казанлък с Волво 740 от 1985 г., Иван Енчев – Операта от Кубрат, който бе и най-възрастния участник на парада, с VW Golf Country от 1991 г., Божидар Хаджидимитров от Варна с ВАЗ 2105 от 1990 г., Петър Савов от Велико Търново, също с ВАЗ, но от модел 21011, Ива Иванова с Мерцедес от Русе Е300 от 1990 г. и Здравко Здравков от Варна с Ягуар от 1988 г.

Награди и отличия традиционно бяха връчени и на на-младите участници в ретро парада. Отличени бяха 14-годишния Кристиян Русев от Силистра, Аника Василева от с. Николово на 14 години, Владо Владов на 13 години от Русе и най-малката участничка, която е едва на 1 годинка Габриела Стоянова от Русе, която вече прохожда с колелата на ретро возилата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прогноза за времето от 13 до 19 октомври

В понеделник ще има променлива облачност, с повече слънчеви часове сутринта. Около и след обед облачността ще се увеличи, но ще е без валежи. Ще духа слаб, в Североизточна България – умерен вятър от запад-северозапад, който след обя постепенно ще отслабне и до вечерта на много места ще стихне. Минималните температури ще са между 7 и 12 градуса,..

публикувано на 12.10.25 в 16:19

Президентът с поздрав за Деня на българската община

Президентът Румен Радев поздрави всички кметовете, кметски наместници, общински съветници и служители в общинските администрации, които работят честно за благополучието на своите съграждани и за които развитието на българските градове и населени места е кауза. В Деня на българската община и местното самоуправление Радев посочва, че в дни на динамични..

публикувано на 12.10.25 в 13:43

Внимавайте при покупки за Halloween

Празникът на страховитите маски и костюми Halloween излага потребителите на редица рискове, предупреждават от "Ние, потребителите". Лесно запалими материи –  особено евтините синтетични тъкани – могат да се възпламенят от свещи, фенери или декоративни лампи. Някои бои и лепила, използвани за украси, маски или гримове, може да съдържат забранени..

публикувано на 12.10.25 в 12:34

Шуменци активни за бъдещето на децата

Шуменци активно се включиха днес в кампанията „Капачки за бъдеще“. Доброволци от Българския младежки червен кръст помагаха за товарене на стотици бутилки и чували с капачки.  Само за половин час сутринта беше напълнен половин микробус. Сред хората, които днес предаваха капачки има такива, които не са пропуснали нито една акция, като Ели..

публикувано на 12.10.25 в 12:09

Променлива облачност в неделя

Температурите на въздуха в 6:00 ч. тази сутрин в Североизточна България са: в Разград – 8 градуса, в Русе и Търговище – 11, в Силистра – 12 градуса. В Шумен измерената температура е 10 градуса, атмосферното налягане е 996 хектопаскала – по-високо от средното за месеца, ще се запази без съществени промени. Относителната влажност на въздуха е..

публикувано на 12.10.25 в 07:38
Снимката е илюстративна

Стикерите за технически преглед-електронни

Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните средства.  Промяната е заложена в проект за изменение и допълнение на Наредба № Н-32,..

публикувано на 10.10.25 в 16:35

Адреси без ток

Поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в: Разград От  9:00 ч. до 16:00 ч. , в района на гр. Глоджево: ТП 3, ТП 4, ТП 5, ТП 8, ТП 9, ТП 10, ТП 11, ТП "Мелница", КТП "Глобул", БКТП "ФЕЦ". От 9:00 ч. до 16:00 ч. , в района на гр. Глоджево, ТП 1, ТП 2, МТП 6, ТП..

публикувано на 10.10.25 в 06:42